Fakty

15 zaujímavosti o obchodovaní s ľuďmi – špinavý obchod stále mohutnie

Ľudí zvykne lákať každá možnosť prilepšiť si po finančnej stránke. Bohužiaľ, tie nelegálne, a často nehumánne spôsoby bývajú niekedy jednoduché, a tak sa k nim mnoho ľudí uchýli. Pri obchodovaní s ľuďmi nejde len o obchod s bielym mäsom, ale napríklad aj nelegálne nahrávky detí cez webkamery, detská pornografia, a podobne. Tu je 15 faktov a zaujímavostí týkajúcich sa tohto biznisu.

Foto: pexels.com

1

Forma pomoci

Tatéri vytvorili spoločenstvo, ktoré ponúka zadarmo tetovania obetiam tohto biznisu. Zvyčajne sú totiž potetované rôznymi označeniami od únoscov, ktoré im tatéri veľmi efektne zakryjú.

2

Každá snaha dobrá

Existuje organizácia Thorn, ktorej spoluzakladateľom je Ashton Kutcher. Táto organizácia bojuje proti sexuálnemu zneužívaniu detí cez softvérovú technológiu.

3

Príliš veľa, príliš

Na svete sa podľa odhadov nachádza 21 miliónov otrokov. Vo vyspelých spoločnostiach sú prípady vážne ojedinelé a rýchlo sa dostanú na povrch (zvyčajne). Otázkou stále ostávajú rozvojové krajiny, kde sa číslo dá len hrubo odhadnúť.

4

Isté zameranie

Nikoho zrejme neprekvapí, že únoscov a obchodníkov viacej zaujíma nežnejšie pohlavie. Zaznamenané prípady hlásia, že v 60tich percentách prípadov sa stali obeťami ženy.

5

Peniaze hýbu svetom

Predstavuje tretí najvýnosnejší nelegálny biznis. Ako medzinárodný zločin sa rozvíja najrýchlejšie zo všetkých.

Foto: pixabay.com

6

Smiešne sumy

Priemerná cena obete únosu sa pohybuje okolo 90tich dolárov. Je to priemerná svetová cena. Treba si uvedomiť, že v niektorých rozvojových krajinách je 50 dolárov doslova poklad.

7

„Dôkazy“

Americko-Ázijský pár z Kataru bol obvinený z obchodovania a vraždy po tom, čo ich adoptovaná chorá dcéra zomrela. Ako „dôkazy“ boli použité vyjadrenia, že je zvláštne, že sa pár rozhodol adoptovať dieťa, ktoré „nevyzeralo dobre“. Ďalej sa spomínalo, že „pár by mal byť podľa pôvodu preberačný, takže nimi zvolené deti majú predpoklad byť krajšie.

8

Vyskytne sa kdekoľvek

Americký vojenský dodávateľ KBR v roku 2008 čelil obžalobe (okrem iných) za obchodovanie s ľuďmi.

9

Zaujímavá politika

Keď sa na svet dostal „The Whistleblower“ (film z 2010teho), ktorý bol založený na výpovediach o únosoch ľudí pre medzinárodných zamestnancov v Bosne, OSN sa rozhodla zintenzívniť prevenciu v oblasti. Potom však organizácia potichu ukončila účinné iniciatívy proti obchodu s ľuďmi v Bosne.

10

O probléme treba hovoriť

V názve pesničky od Eda Sheerana „A Team“ Áčko odkazuje na A triedu drog. Patrí do nej napríklad heroín. Existuje iná verzia tejto piesne od Mikilla Panea, ktorá zase odkazuje na obchodovanie s ľuďmi.

Foto: pixabay.com

11

Aktuálny právny systém

Obchod s ľuďmi bol v Británií technicky legálny do roku 2003.  (Dovtedy nebol zákonom zakázaný)

12

Zvláštne porovnanie

Bizón je 7,77krát drahší ako deti na „trhu“ v Indii, ktoré sú v ponuke.

13

Vykorisťovanie

Pre veľký nedostatok pracovnej sily, Japonsko vytvorilo pracovné programy pre robotníkov z ostatnej Ázie. Príchodzí tu však čelia nízkym mzdám, otrockým podmienkam, zlej zdravotnej starostlivosti a mnohým ďalším nevýhodám. V rokoch 2008 a 2009 takéto podmienky zabili viac než 60 ľudí. Pri riešení týchto prípadov, advokátske skupiny nazvali program, že je formou obchodu s ľuďmi.

14

Príležitosť robí únoscu

Aj napriek obrovským výzvam a upozorneniam ohľadom únosov počas veľkých športových podujatí, stále nie je dosť dôkazov, aby potvrdili tento „fenomén“. Patria sem aj veľmi chabo kontrolované majstrovstvá sveta vo futbale z Juhoafrickej republiky v roku 2010.

15

Neželaný efekt

Legalizácia prostitúcie znamenala obrovský nárast únosov a veľký rozvoj obchodu s ľuďmi.

zdroj: kickassfacts.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť