Nezaradené

V 19 000 rokov starom sopečnom popole našli staroveké ľudské stopy

Sopky majú tendenciu zničiť všetko, čo im stojí v ceste, no sú prekvapivo dobré pri zachovaní archeologických pozostatkov- aspoň tých, ktoré nezničí oheň.

Na novo objavenom mieste v Tanzánii pri sopke Ol Doinyo Lengai tím výskumníkov narazil na 400 ľudských stôp „zmrazených“ v čase. Datovanie ukázalo, že stopy sú od 5800 do 19 100 rokov staré.

Jeden z vedcov vraví, že stopy sa zhodujú s dobou, kedy sa začalo rozvíjať poľnohospodárstvo a ľudská civilizácia sa objavovala po celom svete. Ďalší sa vyjadril, že patria do posledného glaciálneho maxima (posledná fáza doby ľadovej, pred viac ako 20-tisíc rokmi, keď dosiahla klíma na Zemi svoje posledné glaciálne maximum).

Stopy ukazujú, že na tomto mieste bolo kedysi obrovské zhromaždenie ľudí. Mnohí z nich podľa odborníkov migrovali smerom k neznámemu cieľu na juhozápad. Niektorí z týchto dávnych Homo sapiens sa vraj pohybovali pomalým tempom, chôdzou, zatiaľ čo iní vraj šli rýchlejšie, joggingom.

Malé skupiny stôp, ktoré sú blízko seba prezrádzajú, že išlo o ženy a deti, ktoré cestovali spoločne. Jeden obzvlášť vysoký človek išiel trochu podivne, jeho odtlačky naznačujú, že mohol mať zlomený palec na nohe.

Vedci vravia, že hneď, ako prišli na miesto Engaru Sero vedeli, že sú na mieste, kde sú jedny z najzachovalejších pozostatkov dávnej kultúry.

.src

img: iflscience.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť