Nezaradené

25 zaujímavostí zo zákulisia nakrúcania známych filmov

Reklamná kampaň sľubujúca geneticky upravené deti, zapáchajúci Daniel Day-Lewis či herci z filmu Interview s upírom visiaci dolu hlavou. Filmové lahôdky ponúkajú príbehy aj zo zákulisia ich nakrúcania. Prečítajte si 25 zaujímavých informácií spojených so známymi filmami.

1

Interview s upírom (1994)

Herci, ktorí vo filme stvárnili upírov, museli pred natáčaním visieť 30 minút hore nohami, aby sa im do hlavy nahrnula krv a zvýraznili žili. Maskéri vďaka tomu mohli vytvoriť dokonalý vzhľad upírskej kože.

img: kickassfacts.com

2

Gattaca (1997)

Filmovej premiére predchádzala zaujímavá marketingová kampaň. Falošné reklamy ľuďom tvrdili, že môžu mať geneticky upravené deti. Na telefónne číslo uvedené v reklame sa ozvali tisícky záujemcov.

3

Návrat do budúcnosti (1985)

V scéne, kde Marty s kapelou hrajú pred porotou, sa jeden z porotcov postaví a povie, že sú príliš hluční. Tým mužom je Huey Lewis – autor piesní The Power of Love a Back in Time, ktoré sú súčasťou soundtracku. Skladba, ktorú Marty s kapelou hrajú, je prerobená verzia The Power of Love.

4

Mlčanie jahniat (1991)

Na filme spolupracovala aj americká FBI. Podľa niektorých správ bolo dôvodom ich spolupráce povzbudiť ženy, aby sa pridali k FBI.

5

„23“ (2007)

Jim Carrey inkasoval za hlavnú úlohu v tomto filme presne 23 miliónov dolárov. Pre režiséra Joela Schumachera to bol 23. nakrútený film.

6

Blade Runner (1982)

V scéne, kde pod mikroskopom pozorujú hadiu šupinu, môžu diváci vidieť detail marihuany.

BladeRunnerimg: kickassfacts.com

7

The Warriors (1979)

Filmové kamióny boli pri natáčaní strážené skutočným newyorským gangom nazývaným „The Mongrels“. Jeho členovia si denne prilepšili o 500 dolárov.

8

The Goonies (1985)

Pirátska loď použitá vo filme bola skutočná. Po nakrúcaní si ju mohol ktokoľvek zadarmo vziať, no nikto neprejavil záujem. Loď tak skončila v šrote.

9

Čarodejnice zo Salemu (1996)

Daniel Day-Lewis sa počas nakrúcania nesprchoval ani nekúpal, aby sa lepšie vžil do svojej úlohy. Taktiež si na scéne postavil vlastný dom, v ktorom žil bez vody a elektriny.

10

District 9 (2009)

Chatrče použité vo filme v skutočnosti stoja okolo Johannesburgu. Kvôli nakrúcaniu museli ich obyvateľov vysťahovať a premiestniť do lepšieho. Spomedzi všetkých bola iba jediná chatrč postavená pre potreby nakrúcania. Patrila „kreveťákovi“ Christopherovi Johnsonovi.

11

V ako vendeta (2005)

Vo filme sa objaví scéna, kde hlavná postava vytvorí písmeno „V“ z domina. Na túto scénu museli použiť až 22-tisíc kusov domina, ktoré približne 200 hodín pripravovali štyria profesionálni montéri.

VforVendettaimg: kickassfacts.com

12

Skvelé dobrodružstvo Billa a Teda (1989)

Keď Napoleon na konci filmu ukončí svoju prezentáciu, Ted zahlási „Nemyslím si, že to bude fungovať“. Mapa, ktorú Napoleon použil pri prezentácii, znázorňuje francúzsku inváziu do Ruska. Známy francúzsky cisár pri nej utrpel porážku.

13

Deň nezávislosti (1996)

Scénu, kde Will Smith ťahá mimozemšťana po púšti, natočili na soľných pláňach neďaleko Veľkého soľného jazera v Utahu, ktoré je domovom mnohých kreviet. Willova hláška „Čo je to sakra za smrad?“ v scenári nebola. Hercovi do nosa udrel zápach hnijúcich kreviet.

14

Superpolicajti (2001)

Keď policajt Farva (Kevin Heffernan) vo filme zastaví manželský pár, povie im vulgárny výraz „chicken f*cker“. V aute v skutočnosti sedia Heffernanovi rodičia. Tí vedeli, že ich syn má povedať niečo vulgárne, no na takúto porciu neboli pripravení. Ich šok tak nie je ani trochu hraný.

15

Zúriaci býk (1980)

V scéne, kde Robert De Niro a Joe Pesci spolu boxujú, zlomí De Niro Pescimu rebro. Tento záber použili vo filme.

16

Podfu(c)k (2000)

Brad Pitt bol veľkým fanúšikom filmu Guya Ritchieho s názvom Zbaľ prachy a vypadni (1998). Rozhodol sa preto režiséra požiadať o úlohu v Podfu(c)ku. Ritchie však zistil, že Pitt nezvládne londýnsky prízvuk a preto mu dal rolu boxera Mickeyho. Obľúbeného herca to nepotešilo, pretože práve skončil natáčanie Klubu bitkárov a nechcel hrať podobnú postavu. Keďže však veľmi túžil pracovať s Ritchiem, úlohu nakoniec vzal.

Snatchimg: kickassfacts.com

17

Skrytá identita (2006)

Mark Wahlberg sa pri stvárnení svojej postavy inšpiroval vlastnou minulosťou. Snažil sa napodobniť policajtov, ktorí ho v mladosti niekoľkokrát zatkli. Výbušnosť postavy založil aj na reakciách svojich rodičov, keď za neho museli platiť kauciu.

18

Zjazvená tvár (1983)

Pri natáčaní scén s kokaínom malo drogu znázorniť sušené mlieko. To však režisérovi (Brian De Palma) nezapasovalo a rozhodol sa ho nahradiť niečím iným. De Palma však odmietol prezradiť, akú látku na zobrazenie kokaínu použil. Obával sa, že diváci stratia ilúziu reality.

19

Smrtonosná pasca (1988)

Zástupca šerifa Robinson (Paul Gleason) v jednej scéne vyhlási, že John McClane (Bruce Willis) by mohol byť barmanom. McClane totiž povie, že dokáže rozpoznať falošný preukaz totožnosti. Robinsonova veta bola to narážka na minulosť Brucea Willisa. Ten, ešte než sa stal známym hercom, pracoval ako barman.

20

Kult hákového kríža (1998)

Herec Edward Norton chcel film upraviť tak, aby sa na plátne objavil častejšie. To sa nepáčilo režisérovi Tonymu Kayeovi, ktorý sa pokúsil odstrániť svoje meno z tituliek. Porušil však stanovy Director’s Guild of America, keď v magazíne Variety verejne udal dôvod svojho rozhodnutia. Kaye neskôr zažaloval štúdio New Line Cinema a Director’s Guild of America a požadoval 275 miliónov dolárov. Vraj kvôli tomu, že mu neumožnili vystupovať v titulkoch pod pseudonymom „Humpty Dumpty“ a porušili jeho práva.

21

Halloween (1978)

Keďže rozpočet filmu bol nízky, masku Michaela Myersa kúpili v predajni len za 2 doláre. Zaujímavosťou je, že išlo o masku kapitána Kirka (William Shatner) zo série Star Trek, ktorú nasprejovali nabielo, odstránili vlasy a zväčšili očné diery. Shatner o tom roky nevedel. Keď sa tom dozvedel, povedal, že je týmto gestom poctený.

StarTrekWilliamShatnermaskimg: kickassfacts.com

22

Hry o život (2012)

Názov fiktívnej zeme Panem je odvodený od spojenia „Panem et Circenses“ (chlieb a aréna) pochádzajúceho z čias rímskeho impéria. Vláda vtedy musela ľudí uspokojovať organizovaním násilných hier v aréne.

23

Rain Man (1988)

Dustin Hoffman a Tom Cruise počas nakrúcania spochybňovali potenciál filmu. Vymysleli mu názov Dvaja blbci v aute.

24

Prelet nad kukučím hniezdom (1975)

Keď McMurphyho (Jack Nicholson) pripravujú na elektrošoky (sestra mu krémom natiera spánky), Nicholson v origináli povie „A little dab will do ya“. Táto veta sa v scenári nenachádzala. Pôvodne bola súčasťou reklamy na Brylcreem gél, ktorý bol populárny v 60. a 70. rokoch minulého storočia.

25

Jurský Park (1993)

Pri prvom útoku odtrhne T-Rex strešné sklo auta, v ktorom sa nachádzajú dvaja malí filmoví hrdinovia. To sa však nemalo stať a tak je ich krik vo filme autentický.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť