Nezaradené

5 krajín, ktoré vypustia do oceánov viac odpadkov než zvyšok sveta!

BANGKOK, Thajsko- Plastové fľaše, igelitové tašky a tony cigaretových ohorkov. Podľa Ocean Conservancy, neziskovej organizácie v USA v oblasti životného prostredia, je až 95% odpadkov ponorených pod hladinou morí a oceánov. Takýto zásah do prírody podľa nich ruinuje celý vodný ekosystém.

Ukázalo sa, že k tejto kríze prispieva dokopy 5 krajín sveta. Všetky krajiny sú v Ázií. Ako sa v nedávnej správe Ocean Conservancy vyjadrila, Čína, Indonézia, Filipíny, Thajsko a Vietnam produkujú viac než 60% plastového odpadu nachádzajuci sa v moriach a oceánoch.

4img: Cheryl Ravelo/Reuters

Dokonca padlo aj vyjadrenie, že pri takomto tempe, pripadá na tri tony morských rýb celkovo jedna tona odpadu. „Je to až nemysliteľné číslo, ktoré vedie k drastickým hospodárskym a ekologickým dôsledkom.“ Povedal Nicholas Mallos, riaditeľ Morského programu pre ochranu oceánov.

Za najväčších spotrebiteľov vecí vyrábaných v Ázií sú považovaní Američania. Ako rastie ázijská ekonomika, ľudia sú ochotní platiť za produkty, ktorých odpad ale nekončí na dôveryhodných skládkach. Zo všetkých piatich ázijských krajín, končí asi len 40% z celkovo vyprodukovaného odpadu na legálnych obecných skládkach. Zvyšok končí žiaľ v oceánoch, kde pomaly ale isto spôsobuje veľkú ekologickú katastrofu.

2img: (Romeo Ranoco/Reuters)

„Asia’s garbage pickers“ ako sú pomenovaný miestni zberači odpadkov, istým spôsobom prispievajú k ochrane životného prostredia. Zameriavajú sa však väčšinou na tovar s vysokou pridanou hodnotou, akým sú napríklad plastové fľaše alebo vrecká, ktoré tvoria v porovnaní s ostatným odpadom len isté percento.

Niekedy títo ľudia trávia až 10 hodín zberom plastových fliaš a vrecúšok len preto, aby si za nich odniesli niekoľko centov až eur. Členmi týchto zberačov sú väčšinou chudobní filipínski a indonézski dedinčania, pre ktorých je to jediný zdroj obživy.

3img: Vincent Du/Reuters

Problémom celej situácie je fakt, že najčastejším spôsobom ako ušetriť za palivo, techniku a ostatné poplatky spojené so skládkami odpadu, je nechať odpad ležať na inom mieste, napríklad pri ceste. Ten sa potom vplyvom počasia , napr. vetrom alebo dažďom dostáva do morí a oceánov, kde spôsobuje veľké škody. Vo všetkých 5 krajinách Ázie sa potvrdilo, že každoročne skončí v mori viac než 1 milion metrických ton odpadu, čo je obrovské číslo.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť