Fakty

50 najdrahších vecí na svete: 4. časť

Peniaze, ktoré niektorí ľudia nezarobia za celý život, sú iní ľudia ochotní dať za auto, obraz, šperk alebo kus nábytku. Nič pre nich nie je drahé a my môžeme iba obdivovať krásu niektorých kúskov alebo nad nimi krútiť hlavou, ako je možné, že za to niekto bol ochotný dať toľké peniaze.

V niekoľkých častiach vám prinesieme tie najdrahšie predmety vo svojich kategóriach. Už sme tu mali prvú časť (TU), druhú časť (TU) a tiež tretiu časť (TU). Dnes si môžete užiť predposledných 10 najdrahších vecí na svete.


31

Najdrahší list:

List z roku 1953 od Francisa Cricka popisujúci objavenie DNA

31.1953LetterfromFrancisCrickDetailingtheDiscoveryofDNAimg: via pinterest.com

Cena: $6 098 500

List napísal Francis Crick v roku 1953 pre jeho syna Michaela Cricka, kde opisuje revolučný objav štruktúry a funkcie DNA. Na siedmich stranách ručne napísaného listu „Tajomstvo života“ pre jeho 12-ročného syna, Francis popisuje jeho objav štruktúry DNA akoby to bolo niečo nádherné. Súčasťou je aj náčrt štruktúry DNA v podobe dvojitej špirály. List začína: „Môj drahý Michael, Jim Watson a ja sme učinili pravdepodobne najdôležitejší objav v dejinách ľudstva. Vytvorili sme model dezoxyribonukleovej kyseliny (des-oxy-ribose-nucleic-acid), ktorú voláme skrátene DNA.“ List končí záverom: „Čítaj všetko pozorne aby si tomu porozumel. Keď prídeš domov, ukážeme ti model. S láskou, ocino.“ Crick spolu s Jamesom Watsonom a Mauriceom Wilkinsom dostali v roku 1962 Nobelovu cenu v kategórii fyziológia a medicína za „Objav týkajúci sa molekulárnej štruktúry nukleových kyselín a jeho význam pri prenose informácii v živom tkanive“Tento rekordný kus papiera bol predaný anonymnému dražiteľovi v roku 2013.


32

Najdrahší kus nábytku:

Kabinet Badminton

The Badminton Cabinet in Liechtenstein Museumimg: restaurata-evag.blogspot.dk

Cena: $36 662 106

Tento kus nábytku naozaj nemá nič spoločné s rovnomenným športom. Jeho meno dostal po domove Vojvodu z Beaufortu, pre ktorého bol vyrobený. Pri výrobe sa použil eben, ktorý sa pozlátil, ozdobil bronzom a pietra dura (mozaiky používané pri nábytku). Badminton Kabinet bol vyrobený pre 3. Vojvodu z Beaufortu v Grand Ducal dielniach vo Florencii. Zhotovenie sa odohrávalo v rokoch 1720-1732 pod vedením rodiny Foggini. Kabinet má rozmery 386 cm na výšku a 232,5 cm na šírku. Tento monumentálny kabinet je považovaný za najväčšie florentské umelecké dielo svojej doby. Kabinet obsahuje úžasné množstvo materiálov, od lapis lazuli, achátu a sicílskeho červeného a zeleného jaspisu, až po chalcedón a ametyst. Toto dielo bolo predané v aukčnom dome Christie’s v roku 2004 riaditeľovi Lichtenštajnského múzea vo Viedni – Dr. Johanovi Kraeftnerovi.


33

Najdrahšia vlajka:

Royal Standard Ernesta Shackletona

33.ErnestShackletonsRoyalStandardimg: via imgur.com

Cena: $180 600

Najdrahšia vlajka predaná v aukcii je Royal Standard, zachránená Sirom Ernestom Shackletonom pri potápaní jeho lode Endurance. Predaná bola anonymnému kupcovi 26. septembra roku 2002 za 116 tisíc britských libier v aukčnom dome Christie’s. Vlajka bola predstavená Shackletonovi v roku 1914 kráľovnou Alexandrou ešte pred jeho historickou plavbou do Antarktídy. Maľovaný hodváb bol jedna z dvoch vecí, ktorú, Shackleton zachránil z jeho lodi pred tým než bola rozdrvená ľadovými kryhami. Cestovateľ potom niesol vlajku vo svojom kabáte počas toho ako on a jeho muži prekonávali heroickú púť na Elephant Island. Po 1300-kilometrovej ceste naprieč zradným moriam v otvorenej lodi, Shackleton nakoniec našiel pomoc v Južnej Georgii. Národné námorné múzeum Spojeného kráľovstva sa pokúšalo vlajku niekoľkokrát kúpiť, ale doteraz stále ostáva v súkromných rukách (anonymných).


34

Najdrahšia fľaška vína:

Screaming Eagle Cabernet Sauvignon z roku 1992

34.ScreamingEagleCabernetSauvignon1992img: alux.com

Cena: $500 000

Predaná v roku 2000, šesť-litrová fľaša Screaming Eagle Cabernet v súčasnosti drží neoficiálny rekord za najdrahšiu fľašu vína. Vydražená bola na charitatívnej aukcii v Napa za neuveriteľnú sumu pol milióna dolárov. Údajne bola kúpená bývalým vedúcim pracovníkom Cisco Systems, Chase Bailey. Avšak, tento rekord je medzi zberateľmi vína považovaný za neplatný, práve kvôli tomu, že fľaška bola súčasťou charitatívnej zbierky, čo malo výrazný dopad na jej cenu.
34.ChevalBlanc1947img: imgur.com
Oficiálny držiteľ titulu je cisárska fľaša Cheval Blanc z roku 1947, ktorá bola predaná za sumu $304 375 v Novembri 2010. Dnes 69-ročná fľaša je jediný známy exemplár imperiálneho formátu z tohto konkrétneho ročníka – Saint-Emilion. Bol predaný súkromnému zberateľovi v aukčnom dome Christie’s.
34.ChteauLafite1787img: via kickassfacts.com
Najdrahšie víno na pohár, ktoré sa kedy predalo bola fľaša Château Lafite z roku 1787. Bola pravdepodobne súčasťou osobnej pivnice Thomasa Jeffersona. Pri cene $26 075 za pohár by malo byť toto vínu odkladané na naozaj špeciálne udalosti.


35

Najdrahšia fľaška šampanského:

Limitovaná edícia Goût de Diamants (Chuť diamantov)

35.GotdeDiamantsTasteofDiamondsLimitedEditionimg: alux.com

Cena: $1 867 000

Vyrobené zo 100% hrozien Grand Cru, Goût de Diamants a produkované na 8 hektároch rodinnej firmy Champagne Capuy vo francúzskej obci Oger. Toto prémiové šampanské nenájdete len tak v obchode. Predáva sa iba v prvotriednych baroch, reštauráciach, hoteloch alebo je vlastnené súkromnými klientmi. Každá fľaša Goût de Diamants je zdobená Swarovski kryštálmi presne v strede cínového diamantu pripomínajúceho logo Supermana. Pokiaľ ste však majiteľom limitovanej edície, čaká vás diamantové logo z 18-karátového bieleho zlata, v ktorom je namiesto Swarovski kryštálu zasadená 19-karátový biely diamant. 18-karátový dolný štítok z bieleho zlata nesie meno klienta. A šampanské vnútri? To isté.


36

Najdrahšia fľaška liehoviny:

Ley .925 Tequila Pasion Azteca Ultra Premium Anejo

36.Ley_.925TequilaPasionAztecaUltraPremiumAnejoimg: via thechive.com

Cena: $3 500 000

Nadväzujúc na drahé fľašky než drahý alkohol vo vnútri, väčšina hodnoty tejto fľašky tequily spočíva vo fľaši samotnej než v jej obsahu. Vyrobená z 3,6 kila čistej platiny a 6400 diamantov, táto fľaša je dielom Ami Mesika, jedného z najvýznamnejších postáv vo svete diamantov v New York City. Pokiaľ ste trocha viac konzervatívny, najlacnejší variant sa predáva za 225 tisíc dolárov a dodáva sa v ručne zhotovenej fľaši z bieleho zlata a čistej platiny. Stredná trieda stojí 1,5 milióna dolárov, kde je fľaša pokrytá diamantami. Bolo vyprodukovaných len niekoľko fliaš, z ktorých sa predali úplne všetky.
36.MacallanMimg: theluxurytrends.com
Ak máte radi whiskey, ste šťastný človek: Najdrahšia fľaša single-maltu je Macallan „M“, ktorá sa predáva v 6-litrovej Lalique karafe. Naposledy bola predaná v aukčnom dome Sotheby’s za sumu $631 850.


37

Najdrahšia várka cigariet:

828 predkolumbovských cigár.

37.828PreColombianCigarsimg: via kickassfacts.com

Cena: $507 000

Skôr než nejaké nudné ručne šúlané Kubánske cigary, najdrahšie, ktoré boli kedy predané, boli nájdené v apríli roku 2012. Našiel ich tím archeológov z Tampa University, ktorý pracoval v juhovýchodnej Guatemale, pričom odhalil zbierku viac než 800 kusov predkolumbovských cigár. Verili, že môžu byť staré minimálne 600 rokov. Cigary boli nájdené niekoľko stôp pod jaskynným povrchom v zapečatených hlinených nádobách, z ktorých každá niesla etikety so slabičnými piktogramami ako „sicars“ (pre fajčenie zrolovaných tabakových listov). Jaskyňa, v ktorej boli nájdené cigary obsahovala veľké prírodné zdroje dusičnanu draselného, relatívne konštantnú teplotu a vlhkosť, čo zmenilo hlinené nádoby, v ktorých boli cigary, na prírodné vlhčiace komory. Celá kolekcia bola kúpená Garym Liottom, majiteľom Santiago Cigar Factory. Niektoré z nich boli vyfajčené profesionálnymi cigarovými recenzentmi. Väčšina sa zhodla, že si udržujú relatívne nezvyčajnú pálivú chuť podobnú koreniu.

37.GranHabanoCorojo_5ElGiganteimg: worldsmostexpensivecigar.com
Najdrahšia samostatná cigara, ktorá bola kedy predaná je Gran Habana Corojo #5 El Gigante, ktorá bola vyrobená na objednávku. Obsahuje 725 kilogramov tabaku s maloobchodnou cenou približne 200 tisíc dolárov. Dodáva sa s „odsávacím zariadením“, ktoré umožňuje fajčiť 40 ľuďom súčasne.


38

Najdrahšia hračka Beanie Baby:

Slon Peanut – Kráľovská modrá

38.RoyalBluePeanuttheElephantimg: lovemybeanies.com

Cena: $3 005

Beanie bola populárna hračka 90. rokov v Amerike. Pobláznenie týmito plyšákmi vyvolalo myšlienky, že hračky niekedy môžu mať svoju zberateľskú hodnotu. Tento typ Beanie Baby v kráľovskej modrej bol produkovaný „omylom“ od 3 júna 1995 do októbra toho istého roku. Vyrobilo sa pravdepodobne iba 2000 kusov, čo robí z kráľovskej modrej najvzácnejšieho plyšáka Beanie Baby. Tento konkrétny kúsok bol predaný v aukcii v roku 2000 za niečo vyše 3000 dolárov.


39

Najdrahšia akčná figúrka:

Prototyp G.I. Joe z roku 1964

39.1964G.I.JoePrototypeimg: thebrigade.com

Cena: $200 000

Tento prototyp, starostlivo skonštruovaný z ručne tvarovaného plechu a ručne šitej látky bol dielom kreatívneho riaditeľa Hasbro Dona Levina z polovice roku 1960. Prišiel s myšlienkou, že malí chlapci by sa mohli hrať s bábikami tak ako malé dievčatá. Avšak, museli mať správnu bábiku, a tak ju nazvali „akčná figúrka“. Prototyp pozostáva z plastového tela s pružinovými kĺbmi, ručne maľovanou hlavou, ručne šitou uniformou olivovej farby, ktorá je doplnená 4-vreckovým kabátom, na ktorej ramenách boli ručne šité 3 pásiky, označujúce hodnosť seržanta. Figúrka bola predaná na Heritage Auctions v roku 2003 za 200 tisíc dolárov.


40

Najdrahšia športová karta:

Bejzbalový hráč Honus Wagner (1909-11 T206)

40.190911T206HonusWagnerimg: deadspin.com

Cena: $2 800 000

Viac ako 5-násobne viac prevýšil kartu na druhom mieste s Babe Ruth, ktorá sa predala „iba“ za 517 tisíc dolárov. Vyhľadávaný svätý grál bejzbalových kariet je karta American Tobacco Company T206 s hráčom Honus Wagner z tímu Pittsburgh Pirates (tieto karty boli súčasťou balení cigariet zhruba pol storočia než sa začali dávať do balení žuvačiek). Táto karta bola stiahnutá z obehu, pretože Wagner nechcel podporovať fajčenie u jeho mladých fanúšikov. K dnešnému dňu existuje iba 57 kusov. Karta bola vydražená v roku 2007 za 2,8 milióna dolárov Kenom Kendrucksom – majiteľom Arizona Diamondbacks. Wagner bol jeden z prvých hráčov uvedených do národnej bejzbalovej siene slávy s rovnakým počtom hlasov ako mal Babe Ruth.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť