Jednohubky

8 správ o životnom prostredí, ktoré dokazujú, že ešte nie je všetko stratené

Ešte na tom nie sme tak zle…

Počas roka 2015 svet zaznamenal hneď niekoľko správ, že všetko ešte nie je také zlé, ako vyzerá.

1) Klimatická dohoda

Na konci roka bola 195 krajinami podpísaná historická dohoda o kontrole klímy Zeme. Má síce mnoho kritikov, no napriek tomu je to ohromný úspech. Zhoda na tom, že sa ľudstvo (a teda väčšina veľkých štátov) bude všetkými silami snažiť, aby sa Zem neoteplila o viac ako dva stupne Celzia, je síce kompromisom, no dokazuje, že si už prakticky všetci uvedomujú, že naša planéta je len jedna, a že klimatické zmeny nás môžu stáť oveľa viac než akýkoľvek iný problém. ,,Myslím, že dôsledky dohody v Paríži zmení svet,“ povedal Christopher V. Field, riaditeľ Carnegie Institution ‚s Department of Global Ecology. ,,Problém sme tým nevyriešili, ale postavili sme silné základy.“

2) Ľudstvo sa rozhodlo chrániť pralesy

Súčasťou parížskych rokovaní o klíme bol tiež samostatný článok venovaný ochrane pralesov. Aj keď sa o ňom písalo výrazne menej než o klimatickej dohode, je rovnako významný. Snaha zabrániť odlesňovaniu má viac príčin- jednak tým ochránime veľa druhov zvierat ohrozených likvidáciou ich prirodzeného prostredia, ale súčasne tým pomáhame aj sami sebe. Tropické lesy a pralesy totiž zachytávajú až štvrtinu všetkých emisií CO2. Dohoda REDD+ má priviesť financie z bohatých krajín do krajín chudobnejších, aby im pomohli v tom, že by nemuseli likvidovať svoje pralesy. Veľmi dôležitou súčasťou REDD+ je tiež systém, ktorí rieši porušovanie týchto pravidiel.

3) Kmeň vytvoril 500-stranovú encyklopédiu prírodnej medicíny

Kmeň Matsés, ktorý sa pohybuje medzi Brazíliou a Peru, vytvoril obrovskú encyklopédiu ich lekárskych znalostí. Drvivá väčšina knihy sa zaoberá prírodnou medicínou. Urobili to po tom, čo zomrel jeden z najstarších členov kmeňa. Výsledné dielo je prácou 5 šamanov a skupiny dobrovoľníkov z neziskovky Acaté. Zhŕňa znalosť pralesných rastlín, ich využitie v praxi a tiež liekov, ktoré sa z nich dajú pripraviť. Knihu však vytlačili len v jazyku kmeňa Matsés, aby sa ich znalosti nedostali do rúk veľkých korporácií.

4) Peru vytvorilo obrovský národný park

Plánovanie trvalo niekoľko desaťročí, ale výsledok stojí za to. Je ním nový národný park v Peru: Sierra del Divisor. Má rozsah 1,3 miliónov hektárov a experti ho radi prirovnávajú k severoamerickému Yellowstonu- jednak pre jeho geologickú rozmanitosť, ale súčasne pre podobne koncipovaný systém ochrany prírody v ňom. Sierra del Divisor je jedným z najrozsiahlejších kútov nie veľmi porušenej prírody na Zemi. Stane sa domovom divých zvierat aj pôvodných domorodých kmeňov bez obáv, že ich o pôdu pripraví nejaká ťažobná firma.

5) Odlesňovanie Amazónie sa spomalilo

Počas posledných 10 rokov sa podľa satelitných dát výrazne spomalila rýchlosť deforestácie dažďových pralesov v Brazílii. A to napriek tomu, že rok 2015 bol jedným z najhorších, celkový trend je veľmi pozitívny.

6) USA odmietli ropovod Keystone XL

Americký prezident Barack Obama v novembri oznámil, že odmietne žiadosť kanadskej firmy TransCanada stavať sporný ropovod Keystone XL. Ropovod mal spájať náleziská dechtových pieskov v Alberte v Kanade s rafinériou v Nebraske vo Steele City a pokračovať ďalej do Texasu.

7) Spoločnosť Shell prestala s pokusmi ťažiť v Arktíde

Ťažobná spoločnosť Royal Dutch Shell sa pokúsila vypraviť loď Fennica, ktorá mala skúmať možná ťažisko v Arktíde. Ale protesty aktivistov Greenpeace vyplávaniu lode zabránili. Protesty potom pribúdali a Shell nakoniec kvôli stále stúpajúcim nákladom od ťažby v Arktíde upustil.

8) Čína a USA sa zhodli, že ukončí obchodovanie so slonovinou

USA a Čína sú krajiny, kde sa dodnes najviac obchodovali so slonovinou. Čínsky a americký prezident sa dohodli, že je potrebné s tým skončiť. USA zaviedli federálny zákon, ktorý stavia pašovanie trofejí na rovnakú úroveň ako pašovanie zbraní a drog. Dajú sa teda čakať oveľa prísnejšie tresty ako doteraz.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť