Nezaradené

15. apríl je deň, ktorému sa katastrofy nevyhýbajú…

1

15. 4. 1865 – Úmrtie prezidenta Abrahama Lincolna po atentáte

 

Dňa 14. apríla, päť dní po skončení vojny, navštívil spolu so svojou manželkou slávnostné predstavenie vo Fordovom divadle. To sa mu ale stalo osudným. O 22 hodine jeden z hercov, ktorý bol fanatickým prívržencom Juhu, vtrhol do lóže a z tesnej blízkosti strelil prezidenta dvakrát zozadu do hlavy. V zmätku, ktorý nastal, potom atentátnik, herec John Wilkes Booth, utiekol. Až za dvanásť dní ho vojaci chytili a zastrelili. Hoci sa mu dostalo všemožnej lekárskej pomoci, prezident nasledujúci deň 15. apríla zomrel. Ukázalo sa, že atentát bol sprisahaním, na ktorom sa okrem Bootha podieľalo ešte ďalších deväť atentátnikov, ktorí boli prívržencami Juhu a konali z vlastného presvedčenia.

2

15. 4. 1912 – Potopenie parníka Titanic

 

Tak isto ako v udalosti vyššie, sa počiatky tragédie začali už v predchádzajúci deň. Už počas svojej prvej plavby, ktorá sa konala 14. apríla 1912 sa v čase 23:40 parník zrazil s ľadovcom. Po necelých troch hodinách, nad ránom 15. apríla o 02:20, klesol ku dnu. Zahynulo okolo 1 500 cestujúcich a členov posádky. Príčinou vysokého počtu obetí bol najmä nedostatok záchranných člnov a zlá organizácia záchranných prác.

titanic-Pimg: history.com

3

15. apríla 1927 – Rozvodnenie rieky Mississipi

 

Mississippská povodeň z roku 1927 bola najničivejšia riečna povodeň v histórii Spojených štátov. Silne trvajúce dažde začali už v lete o rok skôr. 15. apríla spadlo za osemnásť hodín 380 milimetrov zrážok. Niektoré obývané mestá boli 9 metrov pod vodou. Vtedajšia federálna vláda v snahe zabrániť podobnému nešťastiu v budúcnosti nechala vybudovať najdlhší systém protipovodňových hrádzí na svete. Zomrelo vyše 250 ľudí.

1927_Mississippi_Flood_Arkansas_Cityimg: wikimedia.org

4

15. apríla 1989 – Tragédia v Hillsborough

 

Tragédia v Hillsborough sa odohrala 15. apríla 1989 na futbalovom štadióne Hillsborough v anglickom meste Sheffield počas semifinálového zápasu FA Cupu medzi Liverpoolom FC a Nottingham Forest FC, ​​keď polícia vpustila na preplnenú tribúnu priaznivcov Liverpoolu aj niekoľko tisíc ďalších fanúšikov. Problém na tribúne si nejakú dobu nevšimol nikto okrem postihnutých. Pozornosť väčšiny ľudí bola upriamená na zápas, ktorý už začal. Až v 15:06 bol rozhodca Ray Lewis informovaný políciou a prerušil zápas. To sa už fanúšikovia niekoľko minút snažili šplhať cez plot, aby unikli z davu. Vypukla obrovská tlačenica, v ktorej bolo 96 osôb ušliapaný na smrť a viac ako 700 zranených. Tragédia, je najhoršou v dejinách britského športu a jedna z najhorších športových katastrof na svete. Viedla k prijatiu rozsiahlych bezpečnostných opatrení na britských futbalových štadiónoch.

Fans-crush-during-the-Hillsborough-Disaster-1989-Gettyimg: eastlondonnews.co.uk

5

15. apríla 2010 Výbuch islandskej sopky Eyjafjallajökull zastavil leteckú dopravu nad Európou

 

Oblak sopečného popola sa rozprestieral od Veľkej Británie až po Ukrajinu. V dôsledku toho skolabovala ako európska, tak aj transatlantická letová doprava.
4630365396_f969d5842a_zimg: flickr.com – Ingólfur Bjargmundsson

6

15. 4. 2013 – Bombový útok na Bostonskom maratóne

Na Bostonskom maratóne bol spáchaný bombový útok. Páchateľmi boli bratia z Čečenska – Tamerlan a Džochar Carnajevovci. Bratia boli spolu s rodičmi do USA emigrovali v roku 2002. Pri útoku zahynuli traja ľudia a približne 264 ľudí utrpelo zranenia.
athletics-marathon-boston-blastimg: opinion.red24.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť