Nezaradené

Heroín na kašeľ alebo nepoznané experimenty medicíny z minulosti

Medicína od stredovekých čias už pokročila naozaj ďaleko. Dnes dokáže jednoducho vyliečiť aj kedysi smrteľnú chrípku. Boli časy, keď sa nepredpisovali antibiotiká a keď lekári skúšali rôzne experimenty. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o mnohých, niekedy až neuveriteľných spôsoboch liečenia ľudí z dávnych čias minulosti.

Nechali ich krvácať

BloodlettingPhotoimg: wikipedia.org

V istých časoch doktori verili, že keď sú telové tekutiny v nepomere spôsobuje to choroby, práve preto sa často využívalo púšťanie žilou. Stalo sa štandardným postupom pri liečení mnohých chorôb vrátane moru, epilepsie a kiahní. V 20. storočí to už dlho nevydržalo, čoraz viac pacientov malo zhoršený stav a mnohí napokon aj zomreli.

Liečivé účinky kokaínu

desktop-1468346382img: wikipedia.org

Kokaín sa v minulosti predpisoval ako liek na všetko. Sigmund Freud ho svojim pacientom dával celkom často. Neskôr ho zakázali, keď zistili, aký návykový dokáže byť.

Terapia močom

desktop-1468346394img: istockphoto.com

Experimentovali naozaj s mnohým, výnimkou nebol ani moč. Doktori praktizujúci túto močovú terapiu verili, že jeho pitie a vmasírovanie do tváre prospieva zdraviu. V skutočnosti to veľmi nefungovalo.

Chloroform ako anestetikum

Bottle_of_chloroform,_United_Kingdom,_1896-1945_Wellcome_L0058271img: wikipedia.org

Chloroform je pôvodné anestetikum, ktoré sa začalo používať okolo roku 1831. Ešte pred jeho vynájdením bola chirurgia doslova hrôzou. Neskôr s ním však prišli problémy, mnohým pacientom táto látka spôsobovala komplikácie a aj smrť. Až neskôr v 50. rokoch bol nahradený bezpečnejšími alternatívami.

Návykový heroín

409px-Bayer_Heroin_bottleimg: wikipedia.org

Heroín propagovala spoločnosť Bayer Corporation ako liek na kašeľ. Odvtedy sa začal používať na riešenie všetkých možných dýchacích problémov. Onedlho ho objavili aj užívatelia morfia a čoskoro bol zakázaný.

Arzén nebol len jed

Blue_ridged_glass_bottle_for_arsenic,_Europe,_1701-1935_Wellcome_L0057809img: wikipedia.org

Aj napriek tomu, že arzén je jedovatá látka, v staroveku sa úplne bežne využíval. Liečili ním vážnejšie choroby ako napríklad rakovinu, no tvoril aj súčasť zložiek makeupu.

Aj vracaním sa liečilo

desktop-1468346385img: wellcomeimages.org

Emetiká sú prostriedky na vyvolanie vracania, kedysi to bolo niečo toxické či nechutné. Verilo sa totiž, že týmto spôsobom sa telo zbaví škodlivých látok, ktoré spôsobujú ochorenie. Namiesto toho, aby ľuďom priniesli zdravie mali často, bohužiaľ, opačný efekt.

Liečiteľky pijavice

ppimg: wikipedia.org

Pijavice boli v podstate metódou podobnou púšťaniu žilou, stala sa často využívanou a preferovanou najmä v 19. storočí. Ako liek na rôzne choroby to však v minulosti až tak efektívne nebolo.

Hemiglosektómia vás pripravila o časť jazyka

desktop-1468346395img: istockphoto.com

Túto procedúru vykonávali najmä v stredoveku, išlo jednoducho o to, že človeku vyrezali časť jazyka. Verilo sa, že tak zabránia koktaniu a iným poruchám reči. S vyrezávaním sa skončilo neskôr v 17. storočí.

Lobotómia na chorú psychiku

desktop-1468346388img: flickr.com

V 40. rokoch 20. storočia bola lobotómia populárna naprieč všetkými psychiatrickými zariadeniami. Mala vyliečiť psychické poruchy. Tento zásah do mozgu však často zanechal pacientov vo vegetatívnom stave, v ktorom o sebe ani netušili. Proces bol zastavený v 50. rokoch.

Ortuť vo všetkých lekárňach

desktop-1468346391img: wikipedia.org

Využívanie ortute ako lieku sa datuje až do starovekého Grécka. Nanášala sa a rozotierala na koži a v niektorých prípadoch ju aj prehĺtali. Väčšina lekární v Spojených štátoch ju do roku 1920 predávala ako liek. Až neskôr v 50. rokoch prišli na to, že dokáže ľudí otráviť.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť