Nezaradené

Stres má rôzne prejavy, no dokážeme z neho skutočne zošedivieť?

Stres má na naše telo mnohé vplyvy a prejavuje sa rôzne. Je však pravdou, že z neho dokážeme zošedivieť? 

Pred jasnou odpoveďou musíme pochopiť, ako tie vlasy fungujú. Predstavte si vašu pokožku hlavy ako jednu veľkú továreň. Výsledný produkt, čiže vlasy o ktoré sa tak staráte, tvoria v podstate mŕtve bunky, neustále sa tlačiace z vlasových folikúl v pokožke. Súčasťou tohto procesu je tvorba pigmentových buniek melanocytov. Folikuly mladého zdravého človeka v tomto prípade produkujú hnedé, čierne, blond či ryšavé vlasy úplne bez problémov. Celú mašinériu vznikajúcich melanocytov však môže pribrzdiť takzvaný oxidačný stres, pričom ide o narušenie rovnováhy v bunke.

So zvyšujúcim sa vekom postupne ochabujú gény, ktoré s daným stresom bojujú. Akonáhle sa oxidačný stres buniek stupňuje, melanocyty slabnú a umierajú. A tak sa vytráca aj farba našich vlasov. 

Ako je s tým prepojený psychický stres?

Dermatologička Miri Seibergová tvrdí, že úplné zošednutie vlasov nespôsobuje len stres. „Kvôli nemu nám vlasy skôr vypadávajú. Človeku môže dodať trochu sivší výzor, no úplne zošednutie to nie je.“

Aj keď spomínaný oxidačný stres v bunkách nie je to isté ako ten emocionálny, sú navzájom prepojené. „Silný až chronický stres môže spôsobiť práve ten oxidačný,“ hovorí Siebergová. Na tieto prepojenia existujú mnohé štúdie, ktoré ich dokazujú. Ide však o skutočne extrémnu podobu emocionálneho napätia.

„Záznamy z histórie dokazujú, že niektorým odsúdeným väzňom doslova zbeleli vlasy za jedinú noc. Ide napríklad o Thomasa Mora či Máriu Antoinettu, udáva Siebergová. No tu pravdepodobne zohralo úlohu kožné ochorenie s názvom alopecia areata, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov a k tomu existujú aj prípady, keď ľudia s tmavšími vlasmi kvôli ochoreniu zošediveli.

To, či zošediviete predčasne má na svedomí aj vaša životospráva, fajčiari svoju farbu strácajú oveľa skôr. To isté spôsobuje aj podvýživa alebo dlhodobý život v znečistenom prostredí.

Aký je teda záver? K zošediveniu môže prispiesť aj stres, no primárnym dôvodom nie je. Vinníkov je totiž o niečo viac.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť