Nezaradené

Bombardovanie rybami – kto a prečo to robí?

670975_rybi-bombardovani_image_620

Rybnikárstvo už nie je tým, čím bývalo. Dnes je chov rýb v rybníkoch i jazerách niečím navýsosť priemyselným – a tomu zodpovedajú aj používané metódy. V Spojených štátoch napríklad aj bombardovanie rybami …

Síce to znie aj vyzerá absurdne, ale napriek tomu to nie je zďaleka tak nezmyselné. Rad nádrží, najmä tých prírodných, je v USA extrémne ďaleko od civilizácie. A tak je zďaleka najlacnejším spôsobom, ako doplniť stav tunajších rýb, zhodiť ich z lietadla.

Ryby tu slúžia predovšetkým pre potreby športových rybárov. Problém je, že vlastne nikto moc netuší, či táto metóda funguje, alebo nie. Lietadlá majú minimálnu rýchlosť okolo 300 kilometrov za hodinu, a tak sa dosť často stáva, že ryby úplne minú jazero a dopadnú niekam do lesa.

Rad organizácií združujúcich ekológov (napríklad Sierra Club alebo Wilderness Society) proti tomu protestujú. Nie je im ani tak ľúto rýb, ako sa skôr obávajú toho, čo rybie bomby urobia s ekosystémom. Oficiálne materiály hovoria, že ryby sa zhadzujú z výšky asi 50 metrov – a k zemi padajú ako „tisícky malých torpéd“. Čo urobí so zvieratami a rastlinami vplyv stoviek alebo tisícok malých torpéd si asi každý dokáže predstaviť …

Robí to Vládna organizácia Department of Fish and Game – ale keď sa jej novinári opýtali, koľko rýb uhynie pri bombardovaní, odpoveď znela „nevieme“. .src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť