Nové svetové prvenstvo pre Česko: Najhlbšia podvodná jaskyňa sveta má 404 metrov

Susední Česi sa môžu pochváliť novým prvenstvom. Nachádza sa u nich totiž najhlbšia podvodná jaskyňa na Zemi.

Ide o Hranickú priepasť, ktorú objavili už v roku 1999. Dohady o tom, že je najhlbšia potvrdili len nedávno. Podarilo sa to tímu poľského potápača Krzysztofa Starnawského, ktorý prostredníctvom zariadenia ROV – diaľkovo ovládaného vozidla, nameral hĺbku až 404 metrov. Objav je výsledkom dvojročného skúmania, kedy si výskumníci už v roku 2014 mysleli, že narazili na dno.

“Ako vodca expedície som jaskyňu dlhodobo skúmal a zároveň dom pripravoval cestu pre ROV, aby mohol až za limit ľudských schopností,” vyjadril sa Starnawski pre National Geographic.

V rámci expedície sa potopil do hĺbky 200 metrov, aby zabezpečil, že ROV bude nasledovať presné inštrukcie. Následne ho sprevádzal ešte ďalších 60 metrov. “ROV odtiaľ už navigoval tím z povrchu, a tak pokračoval ďalej do neprebádaného teritória. Priniesol nám poznatok o rekordnej hĺbke 404 metrov, ktorá bola overená. Týmto údajom sme si na 100 % istí.”

“Je unikátna tým, že je skoro ako vulkán, vytvorená z horúcej minerálnej vody bublinkujúcej smerom hore. Každým potápaním objavujeme nové veci, jaskyne tohto typu sú vo svete asi len tri.”

Zábery jaskyne sledujte na videu z potápania Starnawského do hĺbky 265 metrov.

 

.src

 

Vaše komentáre sú vítané
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť