Nezaradené

Čo keby sa s telesnými chorobami zaobchádzalo ako s duševnými?

Podľa štatistík trpí až jeden zo štyroch ľudí v určitom okamihu v života boju s duševnou chorobou. Napriek tomu sú duševné ochorenia stále obklopené mylnými predstavami.

10. októbra bol Svetový deň duševného zdravia. Práve počas neho sa začala aktivizácia ohľadom dezinformácií a mylných tvrdení, ktoré sú stále všadeprítomné. Jedným z najčastejších a bezpochyby najhorších omylov je, že duševná choroba je voľba alebo nedostatok vôle. Komediálny umelec, Robot Hugs, to výborne vyobrazil v kreslenom podaní. Porovnal mentálne problémy s ochorením fyzickým.

Užitočné rady

content-1476101764-helpfulimg: www.iflscience.com

• Ja viem, že máš otravu jedlom, no musíš sa snažiť.

• Musíš zmeniť nastavenie svojej mysle. Potom sa budeš cítiť lepšie.

• Skúšal si… no vieš… nemať chrípku?

• Nemyslím si, že je dobré, aby si bral lieky každý deň len preto, aby si sa cítil normálne. Nebojíš sa, že ťa to zmení?

• Je to ako keby si sa vôbec nesnažil…

• No… ležanie v posteli ti očividne nepomáha, mal by si skúsiť niečo iné.

Faktom je, že poruchou duševného zdravia môže trpieť hocikto. Vy, váš blízky, priateľ, člen rodiny, kolega olympijský medailista, svetový líder, mysliteľ, herec, modelka alebo hudobník.

Stereotypom je najmä to, že ten, kto trpí duševnou chorobou, je najmä človek samotár, ktorý leží v posteli celý deň. Posledné roky ukazujú nárast depresií a úzkostí. Trpia nimi aj ľudia, ktorí sa na povrchu javia ako šťastní, úspešní a často sa zdá, že sú úplne v poriadku. V skutočnosti však trpia psychickými problémami.

Takže, čo môžeme urobiť? Komunikácia a zmena vnímania spomínaných problémov sú kľúčové. Ak vy alebo niekto vo vašej blízkosti trpí psychickými problémami, je mnoho možností, ako pomôcť. Len toho druhého nepoučujte, to nepomôže.

Ak by ste mali záujem, môžete sa pripojiť aj k širšej debate, a to prostredníctvom hashtagov #WorldMentalHealthDay a #LetsTalk na Twitteri.

Avšak, aj na Slovensku existujú ľudia, ktorí pomáhajú. Nezištne a anonymne. Ak vás alebo vašich blízkych niečo trápi, môžete napísať na Online poradňu a príde vám odpoveď priamo od odborníka. Liga za duševné zdravie takýmto spôsobom pomáha ľuďom, ktorí sa hanbia alebo boja vyhľadať pomoc.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť