graphsnstuff.blogspot.com
Nezaradené

Ďalšia porcia 10 máp, ktoré vám ukážu náš svet z iného pohľadu

V nasledujúcom článku Vám predstavíme viaceré interaktívne mapy, ktoré sú plné zaujímavých informácii.

1

Goode homolosine projekcia.

Foto:www.wikimedia.org

Jedno z najčastejších zobrazení Zeme sa volá Mercatorovo zobrazenie. Zobraziť Zem do dvojrozmernej mapy je veľký problém. Preto máme každú mapu v niečom skreslenú. Už spomínané Mercatorovo zobrazenie skresľuje plochy, teda sa nám môže zdať Grónsko veľké ako Afrika. Ale Goode homolosine projekcia je iná. Významné plochy sú skreslené minimálne, a to vďaka „prerušeniam“ mapy v menej dôležitých častiach. Výsledná mapa preto vyzerá ako ošúpaná kôra z mandarínky.

 

2

Aká veľká je skutočne Afrika.

Foto: kai.sub.blue

Ak ste pri predchádzajúcom obrázku čítali pozorne, dozvedeli ste sa, že veľkosť krajín na mape môže byť zavádzajúca. Na porovnanie vidíme v obrysoch Afriky poukladané štáty vo svojej skutočnej veľkosti vzhľadom na Afriku.

 

3

5% a 5%.

Foto: www.twitter.com

V červenej oblasti na mape žije 5% svetovej populácie. Na tom území sa nachádzajú štáty India a Bangladéš. Oba štáty majú vysokú hustotu obyvateľstva, čo vynikne po tom ako sa dozviete, že modrá oblasť zobrazuje životný priestor ďalších 5% obyvateľstva. Na bielej ploche žije zvyšok populácie sveta.

 

4

Mapa zdeformovaná podľa počtu obyvateľstva.

Foto: www.datavizblog.com

Zoberme si, že jeden štvorček bude zobrazovať pol milióna obyvateľov. Pre každý štát môžeme vytvoriť vlastný stĺpec týchto štvorčekov. Alebo ich usporiadať podľa tvaru krajiny a zlepiť do mapy sveta.

 

5

Moderné hranice v prehistorickom svete.

Foto: www.dailymail.co.uk

Ako iste viete, v dávnej minulosti nevyzerali kontinenty tak ako dnes. Tvorili jeden celok zvaný Pangea. Ako by na nej vyzerali moderné hranice Vám ukazuje mapka. Pozorným prečítaním zistíte, že ak sa chcete kúpať v mori stačí navštíviť susedné Maďarsko.

 

6

Kto je pripojený na internet?

Foto: www.graphsnstuff.blogspot.com

Mapa z roku 2014 zobrazuje zariadenia pripojené na internet. Celá tvorba mapy trvala iba 5 hodín. Autorom je John Metherly, zakladateľ vyhľadávača Shodan, ktorý pomocou ping-u pre každú IP adresu na internete zisťoval odozvu.

 

7

Epidémie vo svete.

Foto: www.cfr.org

Interaktívna mapa používa dáta zo zdravotníckych organizácii a médií na vytvorenie živej mapy epidémii. Modré bodky zobrazujú výskyt mumpsu, zelené čierneho kašľa, oranžové detskú obrnu, ružovo-fialové ružienku, hnedé osýpky a žlté iné choroby. Na mape si môžeme všimnúť súvis výskytu epidémii s povinnými očkovaním v krajine. Zatiaľ, čo v krajinách s povinnými očkovaním k epidémiám nedochádza, v iných častiach sveta sú pomerne časté.

 

8

Ako to bude vyzerať svet ak stúpne hladina morí

Foto: www.choices.climatecentral.org

Zem sa z roka na rok otepľuje. Táto mapa Vám zobrazí drvivé následky, ak sa stane niektorý z katastrofických scenárov. Môžete si porovnať aká bude hladina mora o 50 alebo 100 rokov keď zmiernime produkciu emisií, alebo naopak prestaneme obmedzovať produkciu.

 

9

Reálne počasie vo svete.

Foto: www.earth.nullschool.net

Na tejto mape môžete pozorovať reálne počasie vo svete. V spodnej strane si môžete zvoliť zobrazenie rôznych informácii. Od smeru a prúdenia vzduchu, cez teplotu a iné údaje až k emisiám.

 

10

Mapa svetových tragédii.

Foto: www.elka.pl

Posledná mapa satiricky odráža súčasné dianie vo svete. Podľa krajín zaraďuje komentár k udalostiam. Červená značí „Aká strašná tragédia!“, žltá „To je smutné.“, zelená „Svet je už raz taký.“, modrá „Čo, taká krajina existuje?“ a hnedá „Koho to zaujíma.“

zdroj: www.iflscience.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť