Nezaradené

Keď je zdravý rozum silnejší, ako rozkaz: Jeden z najneuveriteľnejších príbehov druhej svetovej vojny

Druhá svetová vojna. Dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt prebiehajúci na troch kontinentoch, ktorý si vyžiadal takmer 60 miliónov obetí a ktorý snáď už navždy zostane neprekonaný, skrýva okrem vojnových zverstiev aj príbehy z opačného spektra. Príbehy o ľudskosti v čase zúrivých bojov.

Je pár dní pred Vianocami roku 1943, konkrétne 20. decembra a pilotný nováčik Charlie Brown so svojou neskúsenou posádkou opúšťa anglickú základňu a spoločne s bojovou letkou B-17 Flying Fortress sa vydávajú na svoju prvú misiu s cieľom bombardovať nemecké mestá a oslabiť tak silnejúcu nacistickú armádu. Lietadlo je však pri prílete ku Brémam kriticky zasiahnuté protileteckou obranou, je vyradený jeden z motorov a stroj stratí v oblakoch nos. Charlie po takto ťažkom poškodení vypadne z formácie, opustí bezpečie letky, a snaží sa vrátiť s jedným mŕtvym členom a ďalšími zranenými členmi posádky na základňu.

Vpravo Franz a vľavo Charlie, dovtedy dvaja nepriatelia, čo sa ani nepoznali, neskôr takmer bratia.

img: https://insider.pro/ru/

Dolu na zemi práve tankuje svoj Messerschmitte Bf 109 G-6 nemecké letecké eso s 25 úspešnými zásahmi na konte, Franz Stigler, ktorý dostal od velenia rozkaz na ich zostrelenie. Ťažko poškodený bombardér bez väčších problémov onedlho po štarte dobehne a vtedy si ho všimne spodný strelec, Sam Blackford, ktorý na nemeckého pilota namieri ale nevystrelí, pretože sa mu práve zasekol guľomet. To ho celkom prekvapí a po priblížení sa, si všimne, že zadný strelec na svojom obvyklom mieste chýba, guľomety sú zvesené dolu a lietadlo prišla o polovicu chvostu. Vtedy sa rozhodne urobiť najdôležitejšie rozhodnutie vo svojom živote. Napriek tomu, že do zisku významného vojenského ocenenia Rytierskeho kríža mu stačil jeden úspešný zásah, rozhodol sa nevystreliť.

Priblížil sa z pravej strany k americkému bombardéru a zamával pilotovi. Charlie nevedel, čo si má myslieť a nerozumel mávaniu nemeckého pilota, ktorý sa ich snažil nasmerovať do Švédska, kde by to mali len polhodinku letu a lietadlo stočil do opačnej strany smerom k Anglicku. Franz sa rozhodol ich odprevadiť až ku pobrežiu, kde sa s posádkou rozlúčil zasalutovaním a vrátil sa späť na základňu. Svojim nadriadeným aj pilotným kolegom povedal, že lietadlo sa zrútilo nad morom. Ak by pravda vyšla najavo, alebo by ho niekto z nemeckých vojakov videl, čakala by ho istá smrť, preto o tejto udalosti mlčal vyše 40 rokov. Na anglickej základni naopak Charlie všetko svojim veliteľom popísal. Tí sa ale rozhodli z obavy o priebeh vojny incident zatajiť.

Autentická fotografia poškodenej B-17 po prílete na anglickú základňu

img: http://ww2live.com/

Charlie začal po Stiglerovi v roku 1987 pátrať a po 4 rokoch ho našiel v Kanade, kde sa Franz medzitým po skončení vojny presťahoval. Nemecký pilot na stretnutí povedal, že vtedy to bola najviac zničená B-17, akú kedy vôbec videl letieť. Preživší z lietadla si založili svoje rodiny a celkovo majú až 25 potomkov, ktorých fotky Franz videl až takmer 50 rokov po incidente. 25 ľudí žije, pretože nemecký pilot našiel v sebe kus ľudskosti a nestlačil spúšť. Tento neuveriteľný príbeh zhudobnila aj švédska powermetalová kapela Sabaton v singli „No bullets fly“. Franz zomrel 22.03.2008 a o 8 mesiacov neskôr, 24.11.2008 odišiel aj Charlie. Z dvoch dovtedy vzájomne sa nepoznaných rivalov sa neskôr stali najlepší priatelia až do smrti.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť