Foto: iflscience.com

Keď sa experiment nepodarí: študenti omylom prijali dávku kofeínu, ktorá sa rovná približne 300 šálkam kávy

Experimenty sa niekedy nemusia vydariť. Horšie je, keď ide o ľudský život.

Dvaja len dvadsaťroční študenti boli podrobení vedeckému testu. Cieľom bolo zistiť účinok kávy na fyzické výkony pri športe. Priebeh bol celkom jednoduchý, stačilo vypiť zmes pomarančového džúsu, vody a kofeínového prášku. Práve v tom však nastala chyba.

Vedci sa splietli v desatinnej čiarke

Vedci z Univerzity v Northumbrii vo Veľkej Británii na prepočítanie množstva prášku využili kalkulačku mobilného telefónu, kde omylom posunuli desatinnú čiarku. Zúčastnení dobrovoľníci tak nedostali do svojho tela 0,3 gramu ale neuveriteľných takmer 32 gramov. Toto číslo sa rovná približne 300 šálkam kávy. Ľudia už totiž zomreli aj pri 18 gramoch a je zázrakom, že študenti sa z toho dostali.

Prípadom sa zaoberal aj súd

Foto: sunderlandecho.com

Nemali to však vôbec jednoduché. Len krátko po vypití nápoja sa im zhoršil zrak, rapídne zvýšil tlak a začali sa triasť. V intenzívnej starostlivosti lekárov boli niekoľko dní. Obaja stratili na váhe a jeden z nich má dokonca výpadok pamäte. Inak sú však úplne v poriadku.

Nevšedným prípadom sa zaoberal aj súd a vedecké laboratórium univerzity muselo študentom zaplatiť odškodné vo výške 504 100 dolárov.

zdroj: sunderlandecho.com

 

Vaše komentáre sú vítané
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť