Nezaradené

Keď sépia zadrží dych, je pre žraloky takmer neviditeľná

Vedci už dlho vedia, že sépia obyčajná (Sepia officinalis), rovnako ako niekoľko ďalších príbuzných druhov, zadrží dych, pokiaľ ju ohrozujú predátory. Až doteraz však predpokladali, že zmrazenie na mieste pomáha len jej ľahšiemu splynutiu s prostredím.

Ukázalo sa však, že tento obranný mechanizmus slúži ďalšiemu účelu. Keď cez žiabre sépie neprúdi voda, zníži sa elektrická aktivita, ktorá by sépiu mohla prezradiť žralokom hľadajúcim korisť. S odvolaním sa na novú štúdiu vedcov americkej Duke University o tom informoval časopis Science.

V laboratóriu vedci zmerali elektrické signály generované sépiou pri odpočinku na dne nádrže. Následne zmerali tie isté signály u sépie vystrašenej videonahrávkou blížiaceho sa predátora.

Sepia officinalis (Linnaeus, 1758)

Keď vydesená sépia zmrzla na mieste a zakryla si chápadlami otvory vedúce k žiabram, znížilo sa elektrické napätie okolo nej o takmer 80%. Následné laboratórne testy s dvoma druhmi žralokov ukázali, že táto taktika funguje.

Keď vedci vysielali rovnaké napätie simulujúce sépiu v pokojnom stave, žraloky dokázali zaznamenať vysielač na vzdialenosť 20 cm a zaútočili na ňu v 62 percentách prípadov. Keď ale vedci simulovali prítomnosť sépie zadržiavajúcej dych, potom sa žraloky museli priblížiť o päť cm bližšie k vysielaciemu zariadeniu, a aj tak na sépiu zaútočili len v 30%  prípadov.

Naopak keď vedci skúsili nasimulovať sépiu, ktorá by sa pokúsila pred predátorom utiecť, žraloky zaznamenali vysielacie zariadenia už zo vzdialenosti 38 cm a zaútočili v 94% prípadov.

Tiger_shark

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť