Koniec polystyrénu? Možno ho nahradia huby. Spoločnosť v New Yorku navrhla nový spôsob balenia.

Ikea nedávno oznámila, že sa bude postupne zameriavať na ekologickejšie spôsoby balenia a výroby. Ide o snahu správať sa šetrnejšie k životnému prostrediu. Nový spôsob balenia môžu poskytnúť huby.

Táto možnosť výroby je projektom spoločnosti Ecovative so sídlom v New Yorku.  Pri tvorbe nových obalov sa ako základ využíva mycélium, čiže podhubie, tvorené malými vláknami, ktoré fungujú podobne ako korene rastlín. Hubu spájajú so zemou a vstrebávajú všetky živiny.

mushroom-packaging-ecovocative-889x793img: inhabitat.com

Pri výrobe sa využíva aj poľnohospodársky odpad, ako napríklad šúpolie z kukuríc. Využiť sa však dá aj mnohé iné v závislosti od poľnohospodárstva v krajine. Tento nadbytočný produkt sa vyčistí a skombinuje s podhubím, ktoré následne okolo neho rastie a snaží sa ho stráviť. Hmota sa neskôr rozbije a malé kúsky pokryté podhubím sa ukladajú do foriem. To pokračuje v raste až formy celkom vyplní. Výsledný tvar sa stužuje a využíva na balenie.

„Množstvo produktov je balených tradične v polystyréne a ten je veľmi ťažko recyklovateľný. Na podhubí je skvelé to, že dokáže narásť do formy, ktorá neskôr produktu pasuje. Môžete vyrobiť balenie presne na mieru.“ Joanna Yarrow, šéfka udržateľného rozvoja spoločnosti Ikea vo Veľkej Británii.

Ikea-889x500img: inhabitat.com

Na rozloženie polystyrénu sú potrebné tisícky rokov. Na rozdiel od toho, hubovému baleniu to trvá len pár týždňov aj na zadnom dvore vašej záhrady.

Ecovative vysvetľuje, že balenie sa rozkladá podobne ako by sa rozložil aj drevený stôl. V domácnosti vydrží, no vo vonkajšom prostredí ho začnú rozkladať živé organizmy.

Ikea zatiaľ nepotvrdila, že bude spolupracovať priamo s Ecovative, no zaviazala sa, že bude budovať ekologickejšiu spoločnosť.

„Chceme mať pozitívny vplyv na ľudí a planétu, čo zahŕňa premenu odpadu na zdroje, snahu o spätný tok odpadových materiálov a zaisťovanie toho, že kľúčové časti našej výroby sú recyklovateľné. Ikea sa zaviazala, že  bude viac využívať obnoviteľné a recyklovateľné materiály,“ povedal o záväzku hovorca spoločnosti.

Technologická spoločnosť Dell už prijala nový spôsob balenia na väčšie zásielky. Ecovative potvrdila, že balenie vydrží a ochráni obsah balíkov, vážiacich aj okolo 90 kilogramov.

.src

Vaše komentáre sú vítané
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť