marnica
Zaujímavosti

Kriminálnici, mŕtvoly i hudobníci – prečítajte si o 10 záhadných osobách, ktorých identita nebola nikdy zistená

Predstavte si, že ste súčasťou nejakej udalosti, no nikto nevie a ani nedokáže zistiť, kto vlastne ste. Predstava, že aj v súčasnej dobe môže existovať mŕtvola, kriminálnik či dokonca hudobník, o ktorom nikto nič nevie, je svojím spôsobom úžasná. V tomto článku si môžete prečítať o desiatke záhadných ľudí, ktorých identita nebola nikdy zistená.

 

10

Neil Dovestone

11. decembra 2015 vošiel postarší muž do Clarence pubu v anglickom Greenfielde. Prítomných sa vypytoval na najrýchlejšiu skratku „na vrchol hory“. A to aj napriek tomu, že nebol oblečený ako turista. Nasledujúci deň našli jeho telo v oblasti zvanej Saddleworth Moor. Podľa správ sa otrávil strychnínom. V mužových vreckách našli 130 libier a cestovné lístky na vlak, podľa ktorých z Londýna precestoval okolo 320 kilometrov. Žiadne doklady sa však nenašli. Keďže muža naposledy videli pri nádrži Dovestone, pomenovali ho podľa nej. Najväčším vodítkom bola prázdna fľaša tyroxínu sodného, ktorého šarža odkazovala na výrobu v Pakistane. Totožnosť Neila Dovestona sa však dodnes nepodarilo zistiť.

9

Julie Doe

25. septembra 1988 našli v zalesnenej oblasti Lake County na Floride rozkladajúce sa telo. Lekári zistili, že išlo o ženu, no príčinu úmrtia zistiť nedokázali. Telo malo prsné implantáty a verilo sa, že nájdená osoba v minulosti absolvovala pôrod. Ani v tomto prípade sa nepodarilo zistiť totožnosť. Vlani prebehli DNA testy pozostatkov tela a výsledky boli prekvapivé – telo malo mužské DNA a išlo o transgender osobu (zmena pohlavia). Julie podľa predpokladov absolvovala transgender operáciu len krátko pred smrťou. V roku 1988 bola taká procedúra neznáma, preto si lekári mysleli, že nájdené telo patrilo žene. Dodnes nikto nevie, aký príbeh sa za „Julie Doe“ skrýva.

8

Allen

V rokoch 1976-77 bolo okolie Oaklandu v Michigane terorizované sériovým vrahom, ktorý uniesol a zavraždil štyri deti. Vraha nikdy nenašli a ani nezistili jeho totožnosť. Vodítka smerovali k mužovi, ktorého pomenovali Allen. Ten kontaktoval psychiatra Bruna Danta a povedal mu, že sériový vrah je jeho spolubývajúci „Frank“ a že poskytne fotografický materiál výmenou za imunitu. Allen sa mal s psychiatrom stretnúť v miestom gay bare. Psychiatrovi dali odpočúvacie zariadenie a pred barom hliadkoval policajt Jerry Tobias v utajení. K Tobiasovi počas večera pristúpil muž a pozval ho na drink. Policajt si myslel, že ho dotyčný zvádza, tak ho odmietol a muž odišiel. Allen sa v bare neukázal a podľa špekulácií bol práve on tým neznámym mužom, ktorý „balil“ Tobiasa. Po Allenovi sa odvtedy zľahla zem.

7

Slzavý násilník

Počas dvoch desaťročí terorizoval Los Angeles neznámy sexuálny predátor juhoamerického pôvodu, ktorému pripisujú až 39 sexuálnych útokov. Obete opisovali násilníka ako muža s vytetovanými slzami pod ľavým okom. Prvý známy útok sa odohral v roku 1995. Počas rokov 2005-2010 nastalo „obdobie ticha“. Podľa výsledkov DNA testov spáchal Slzavý násilník ďalšie tri sexuálne útoky v rokoch 2011-2013. Za tieto činy však vo väzení sedel muž menom Luis Lorenzo Vargas. V roku 1999 ho odsúdili za tri sexuálne útoky, hoci Vargas tvrdil, že je nevinný. DNA testy z vlaňajška preukázali, že mal Vargas pravdu a z väzenia ho pustili. Slzavého násilníka sa doposiaľ nepodarilo vypátrať.

6

Cestujúca z diaľnice 401

22. apríla 2004 vrazila Toyota Corolla na diaľnici 401 neďaleko Toronta do kamióna spoločnosti Purolator. Osobné auto sa vznietilo, ale vodičovi menom Suimi Habteab sa podarilo zachrániť. V horiacom aute však ostala spolujazdkyňa, o ktorej Habteab tvrdil, že bola jeho manželkou. Záhadou bolo, že sa Toyota vznietila, hoci náraz nebol silný. Neskôr sa ukázalo, že Habteab do kamiónu narazil úmyselne. Kedysi pracoval ako vodič v spoločnosti Purolator, ktorú zažaloval za neoprávnené ukončenie pracovného pomeru. Vyšetrovanie preukázalo, že interiér Toyoty bol poliaty benzínom a spolujazdkyňa bola mŕtva ešte pred nehodou. Na Habteaba sa začali valiť obvinenia. Vyšetrovatelia nenašli žiadny dokument, ktorý by potvrdzoval, že by bol Habteab niekedy ženatý. Ten zatiaľ polícii poskytol iné meno, ktoré malo patriť spolujazdkyni, no ani o druhej „ponúknutej“ žene sa nenašli žiadne záznamy. Doteraz nie je známe, kto bola Habteabova spolucestujúca.

5

Bo Weavil Jackson

Spomínate si na príklad hudobníka z úvodu článku? Toto je presne ten prípad. V roku 1926 vydalo Paramount Studios bluesový album afro-amerického speváka a gitaristu menom Bo Weavil Jackson. Krátko na to vydalo štúdio Vocalion Records ďalší bluesový album s piesňami toho istého muža. Tentokrát však pod menom Sam Butler. A to bolo naposledy, čo o ňom niekto niečo počul. Podľa verejných materiálov Paramountu pochádzal Jacskon z The Carolinas (Južná a Severná Karolína), no podľa legendy ho objavili na ulici v Alabame. Jackson nahral 13 piesní a bluesoví odborníci jeho muzikantské schopnosti vychválili. O tomto mužovi však neexistujú žiadne záznamy a jeho identita je tak stále neznáma.

4

Johnny Lee Mills

Je tragédiou, keď sa stratí dieťa, no horšie je, keď identitu toho dieťaťa nikto nepozná. V roku 1990 našla polícia mesta St. Louis 13-ročného chlapca, ktorý podľa vlastných slov utiekol z domu. Policajtom sa predstavil ako Johnny Lee Mills. Johnny sa potom dostal do detského domova v Missouri, odkiaľ však opäť utiekol. Jeho fotografiu a opis poskytli celonárodným inštitúciám a ukázalo sa, že mladík sa nevolal Johnny Lee Mills. Do dnešného dňa sa ho nepodarilo vypátrať a nikto nevie, čo sa s ním stalo.

3

Neznámy námorník

16. júla 1995 vyplavilo more na breh neobývaného ostrova neďaleko Holandska telo muža. O niekoľko týždňov neskôr sa na rovnakom mieste našli pozostatky drevenej jachty. Predpokladá sa, že práve na tejto jachte sa neznámy muž plavil, až kým sa neutopil v mori. Voda vyplavila aj niekoľko predmetov, ktoré mali slúžiť ako vodítka k identifikácii utopenca. Našla sa napríklad plachta s iniciálmi HB, ktoré mali patriť anglickému jachtárskemu klubu Herne Bay. Muž mal na sebe hodinky značky Seiko, ktoré predali vo Švédsku a na ich zadnej strane boli čísla 553978. Vyšetrovaniu nepomohli ani DNA testy a identita muža je dodnes neznáma.

2

Lupič z Wheatonu

Počnúc januárom roku 2002 vylúpil maskovaný muž sedem bánk vo Wheatone v štáte Illinois a neskôr aj v okolitých mestách. Celkovo má na konte 16 lúpeží, ktoré mu vyniesli viac ako stotisíc amerických dolárov. Jeho posledný zločin sa uskutočnil 7. decembra 2006. Potom sa po ňom zľahla zem. Na jeho dolapenie bola vypísaná odmena 50-tisíc amerických dolárov. Hoci podľa zákona už uplynula päťročná premlčacia doba a teda nemôže byť za tieto skutky trestne stíhaný, jeho identita je stále neznáma.

1

John Doe zo San Angela

31. marca 2005 nakupoval postarší muž v bazári, keď ho odrazu skolil infarkt. Podľa identifikácie sa dotyčný volal Roger Smith. Neskôr sa však ukázalo, že jeho občiansky preukaz bol falošný a že v Texase žil dlhé roky pod ďalšími tromi falošnými identitami. Zaujímavosťou je, že muž po anonymite túžil až tak veľmi, že si úmyselne poškodil brušká prstov, aby ho nemohli identifikovať podľa odtlačkov. Vyšetrovatelia preto predpokladali, že sa za mužom skrýva kriminálna minulosť. Chvíľu sa verilo, že išlo o Austrálčana Elmera Crawforda, ktorý utiekol po tom, ako v roku 1970 zavraždil svoju manželku a tri deti. Túto možnosť však vyvrátili DNA testy. Dodnes je tento neidentifikovaný muž známy pod prezývkou John Doe zo San Angela.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť