Nezaradené

Minútová animácia, ktorá zmení vaše vnímanie života vo vesmíre

Ak mimozemský život vyzerá ako to, čo vidíme na Zemi, potom je šanca, že sa to „niečo“ nachádza na planétach podobných našej Zemi, ktoré sú od našej Slnečnej sústavy vzdialené tisíce, ba dokonca milióny svetelných rokov. Dodnes bolo vďaka Keplerovmu vesmírnemu ďalekohľadu objavených vyše 1 700 extrasolárnych planét (exoplanét), teda planét, ktoré obiehajú okolo inej hviezdy ako je Slnko. Aj keď je naozaj zložité predstaviť si také množstvo planét, postgraduálny študent druhého ročníka na University of Washington, Ethan Kruse, našiel fascinujúco hypnotizujúci spôsob, ako to urobiť.

Pozrite si animáciu vyššie. Každý kruh, ktorý vidíte, predstavuje jednu planétu. Môžete tam vidieť našu Slnečnú sústavu medzi všetkými exoplanétami, ktoré boli od vypustenia Keplerovho teleskopu do vesmíru roku 2009 identifikované. Dokopy je zobrazených 1 705 exrasolárnych planét v 685 planetárnych sústavách. Je ich ozaj veľa a aby bolo každú planétu vidieť, nezodpovedá ich veľkosť skutočnej mierke a ani ich umiestnenie nemusí sedieť so skutočnou lokalitou v Mliečnej dráhe. Napriek tomu, obežné dráhy planét sú zobrazené v správnej veľkosti a my tak môžeme porovnať ich rýchlosť obehu. Mnohé exoplanéty obiehajú okolo svojej hviezdy omnoho rýchlejšie ako planéty v našej Slnečnej sústave, čo znamená, že sú bližšie ku svojej materskej hviezde.

Okrem toho, v animácii je k dispozícii aj meradlo určujúce rôzne teploty planét (v Kelvinoch). Veľa dodnes pozorovaných extrasolárnych planét je väčších a horúcejších ako Zem. Experti nazývajú tieto planéty „horúce Jupitery“. Ich hmotnosť je podobná alebo vyššia ako u nášho Jupitera a ich povrchová teplota sa môže vyšplhať až na 982°C. Takáto teplota je príliš vysoká pre akúkoľvek formu života, no existujú aj planéty, ktoré disponujú podobnou veľkosťou aj teplotou akú má Zem. Práve tieto vzdialené nebeské gule dávajú astrobiológom nádej. Niektorí vedci si myslia, že študovaním atmosféry exoplanét podobných Zemi, môžeme objaviť prvé známky mimozemského života.

Ak by ste si chceli vytvoriť svoju vlastnú animáciu, stačí použiť zdrojový kód, ktorý poskytuje Kruse. (https://github.com/ethankruse/kepler_orrery) Tiež si môžete pozrieť podobnú animáciu, ktorú vyrobil Kruse v roku 2013.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť