spanok a budik
Fakty, Zaujímavosti

Najzaujímavejšie fakty o spánku

Spánok miluje väčšina z nás. Dlhý a ničím nerušený. No viete o ňom všetko?

Sme jediné cicavce na svete, ktoré dobrovoľne odsúvajú spánok.

Spánok súvisí s našou váhou. Ak máte málo spánku, máte pravdepodobne tiež tendenciu jesť viac. V dôsledku zníženého obsahu leptínu v tele.

Ak ste hore viac ako 16 hodín, schopnosť mysle je narušená. Dokonca môžete mať pocit, ako keby ste mali v krvi alkohol.

Televízie zmenili spôsob snívania. Pred farebným televíznym vysielaním snívalo farebne iba 15% ľudí. Dnes je to už približne 75%.

Sex v sne môže byť rovnako dobrý. Orgazmus môže byť dokonca ešte silnejší ako v skutočnosti.

Tvrdenie, že sny predvídajú budúcnosť, je pravdivé. Podľa prieskumov sa zistilo, že u viac ako tretiny ľudí sa sny skutočne vyplnili.

Môže sa vám snívať iba s tvárami, ktoré ste už videli. Naša myseľ totiž podľa výskumov nedokáže vytvoriť nové podobizne tvárí. Stačí, ak niekoho zahliadneme v dave, neskôr sa nám s ním môže snívať.

Pozícia pri spánku hovorí o našej osobnosti. Napríklad, ak spíme v polohe plodu, znamená to, že túžime po komforte. Ak spíme na chrbte s rukami vedľa tela, znamená to, že sme disciplinovaní a máme od seba veľké očakávania.

Zvieratá snívajú tiež.  Rovnako snívajú aj nevidiaci a nepočujúci. Skupina ľudí, ktorá stratila zrak v priebehu svojho života (neskôr ako v období 5-7 rokov) zažíva rovnaké sny ako bežní ľudia. Jediný rozdiel je pri tvárach, ktoré opisujú ako rozmazané. Ak niekto oslepol pred piatym až siedmym rokom života, schopnosť snívať v obrazoch po čase celkom zanikne. Ľudia, ktorí sa už narodili slepí, snívajú, no nevidia obrazy. Stále však snívajú inými zmyslami. Nepočujúci ľudia zažívajú niečo podobné ako nevidiaci. Tí, ktorí sa ako hluchí narodili, nepočujú vo svojich snoch absolútne nič. Ľudia, ktorí sa s nimi v snoch rozprávajú, používajú posunkovú reč. Vizuálnu stránku však vnímajú.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť