Nezaradené

Nová liečba kmeňových buniek by mohla vyliečiť slepotu

Viac ako 30 miliónov ľudí na planéte trpí vekom podmienenej makulárnej degenerácii (AMD), ktorá spôsobuje bolesť a čiernu škvrnu v strede zorného pola pacienta.

Posledné štúdie vykonané na University College v Londýne možno odhalili po prvýkrát v histórii liek. Profesor Pete Coffey už pracuje na vývoji liečby s použitím pacientových vlastných kmeňových buniek. Prví pacienti už dosahujú sľubné výsledky.

AMD ničí oku pigmentovú epitelu sietnice (RPE), čo spôsobuje, že pacienti vidia čiernu škvrnu, ktorá sa rozpína a vedie k úplnej slepote. Ľudia tiež strácajú schopnosť čítať a rozpoznať známe tváre a to od základu mení ich život.

human-stem-cellsimg: inhabitat.com/

60-ročná žena s ťažkou formou VPDM bola Coffey-ho prvým pokusom. Dňa 11. augusta 2015, chirurgovia v Moorfields Eye Hospital v Londýne implantovali kmeňové bunky, ktoré boli pestované tak aby sa zapájali a opravili degeneráciu. Šesť mesiacov po zákroku, Coffey stále váha zvolať, že procedúra bola úspešná aj napriek zlepšeniu.

„Sme v stave posudzovania, potrebujeme viac informácii aby sme mohli vyvodiť záver.“ povedal Coffey, ktorý dúfa, že pacientom pomôže získať svoj život späť.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť