Nezaradené

Oblak prachu alebo mimozemská megastavba? Podivne správajúca sa hviezda KIC 8462852 trápi astronómov

Tabbyna hviezda (Tabby´s star) alebo aj KIC 8462852 trápi astronómov a dáva možnosť vyžiť sa všetkým podporovateľom existencie mimozemských civilizácii. Vysvetlenia jej správania sa pohybujú na škále niekde od prechádzajúceho oblaku komét až po dôkazy megastavieb inteligentného života vo vesmíre.

Nové analýzy z Keplera, „lovca planét“ od NASA ukazujú, že Tabbyna hviezda počas štvorročnej Keplerovej misie strácala na jasnosti. Tieto dáta len ukázali že hviezda už podľa predošlých pozorovaní strácala na jase od roku 1890 až po rok 1989.

081216_CR_tabbystar_inline

graf znázorňujúci pokles jasu hviezdy behom Keplerovej štvorročnej misie


sciencenews.org

Počas Keplerovej misie jas klesal postupne o 1% po zhruba 1100 dní, následných 6 mesiacov klesal o 2,5% až po posledných 200 dní kedy sa znovu ustálil až na dva prudké poklesy ktoré v 2015 avizovala Tabetha Boyajian, astronómka z Yale University podľa ktorej dostala hviezda svoju prezývku.

Vedci uprednostňujú vysvetlenie objektu alebo objektov pohybujúcich sa medzi nami a hviezdou, ale nikto si netrúfa povedať čo presne by to mohlo byť. Jednopercentné znižovanie jasu v prvej fáze misie navrhlo ako riešenie obiehajúcu planétu. Avšak to, ako pomaly objekt prechádzal ukazuje, že by musel byť na obežnej dráhe vzdialenej od hviezdy 60 svetelných rokov, a podľa astronóma Benjamina Monteta by sme na zachytenie niečoho podobného potrebovali 10 000 Keplerových misií. „Pokladáme to za celkom nepravdepodobné,“ vyjadril sa.

Medzihviezdny oblak pohybujúci sa medzi Zemou  a KIC 8462852 je ďalším možným vysvetlením ale nie veľmi dôveryhodným keďže by mal zakryť väčšiu oblasť ako len jednu hviezdu. Ako najpravdepodobnejšie vysvetlenie zrejme ostáva obiehajúci oblak plynu a prachu ktorý vytvorilo zrazenie komét na obežnej dráhe, no vedci sú skeptickí a držia sa toho že netušia čo by to v skutočnosti mohlo byť.

Prikláňate sa teda k vysvetleniu že je to len výnimočne veľký oblak medziplanetárneho odpadu na obežnej dráhe Tabby? Alebo skôr veríte že je to megastavba nejakej civilizácie ktorá dokáže na 100 rokov zatieniť svetlo z hviezdy nám ako pozorovateľom?

Screenshot_4

Tabbyna hviezda v súhvezdí Labuť strácala na jase po dobu 100 rokov a vedci stále netušia prečo

img: sciencenews.org

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť