farboslepost_titulka
Ľudské telo

Ojedinelé a zvláštne: Ľudia čo vidia zvuky či počujú farby

Existujú ľudia, ktorí tvrdia, že vedia ako chutí slovo dúha a nie sú blázni. Ak vám niekto povie, že pesnička je medená, január fialový, pondelok chutí ako čerstvý chlieb a štvrtok vonia po rybine, nečudujte sa.

Ich vnímanie je ,,klamané“ ich mozgom. Nie sú to však bludy, či halucinácie. U týchto ľudí sa vyskytuje ojedinelý fenomén nazývaný synestézia. Ide o miešanie dvoch, alebo viacerých zmyslov. Pre ľudí bez tejto schopnosti môže byť ťažké pochopiť to, čo je pre týchto ľudí prirodzené.

Ako je to možné?

V mozgu sú oblasti, ktoré sú zodpovedné za vnemy – videnie, vnímanie čísel, sluch, chuť, čuch atď. Tieto oblasti v mozgu často susedia. Spojenia medzi týmito oblasťami sú pri synestéze silnejšie. Dalo by sa tiež povedať, že tieto susediace oblasti v mozgu sú nedostatočne oddelené. V prípade synestézie to funguje tak, že jeden podnet je reálny ostatné si mozog generuje sám, bez vedomého asociovania.

Najčastejšími prípadmi je synestézia, kedy jednotlivé písmená abecedy či číslice majú špecifickú farbu alebo tzv. ,,farebný sluch“, kedy sa človek popri počúvaní hudby vybavujú rôzne farby a aj tvary. Objavujú sa však aj prípady, kedy niektoré slová vyvolávajú v človeku rôzne chute.

Toto je jednoduchý príklad toho, ako vníma človek so synestéziou:

Existuje viac ako 50 druhov synestézie. Zaujímavými a ojedinelými prípadmi sú farboslepí synestetici, ktorí videli farby, iba keď sa pozerali na čísla. Ak má synestéziu slepý človek, vidí napríklad len čierne pozadie a na ňom vír farieb, keď počúva hudbu. Väčšina slepých ľudí so synestéziou sú ľaváci a radi vo voľnom čase maľujú.

Ľudia so synestéziou si ľahšie pamätajú veci, pretože si dokážu automaticky vybaviť viac asociácií.

Ľudia s týmito schopnosťami sa môžu cítiť osamotene. Nepochopená snaha vysvetliť ostatným, prečo vnímate stredu ako žltú, či prečo je pesnička bledo modrá, môže vyvolávať v synenetikovi dojem, že je blázon. Väčšina opýtaných synestetikov by sa však svojich schopností a svojho vnímania nevzdala. Smutným faktom ostáva, že veľa ľudí kôli tejto výnimočnej schopnosti spáchalo samovraždu.

Medzi známe osobnosti so synestéziou patrí napríklad sir Isaac Newton, Vincent Van Gogh, Stevie Wonder, Pharell Williams, Kayne West a mnohí ďalší skladatelia, hudobníci, básnici, maliari či matematici.

Tento fenomén nie je novinkou. Toto kríženie zmyslov je známe už dávno, avšak medzi vedcami stále vyvoláva polemiky, pretože príčiny vzniku nie sú známe.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť