Nezaradené

Olympijské hry sú v plnom prúde, no viete akú históriu majú ich farebné kruhy?

Všetko začalo v roku 1894, keď Pierre de Coubertin zvolal kongres v Paríži s jediným cieľom – obnoviť antické Olympijské hry. Sformoval sa špeciálny výbor a začala sa plánovať moderná podoba aténskych hier.

Prvýkrát sa objavil dnes už známy dizajn piatich farebných kruhov po ukončení hier v Štokholme. Boli to prvé hry s atlétmi všetkých piatich obývaných častí sveta. Namaľovaný len rukou sa objavil v úvode listu, ktorý poslal Coubertin svojmu kolegovi. Túto kresbu využil ako symbol pri príležitosti 20. výročia vzniku Medzinárodného olympijského výboru. O rok neskôr sa kresba stala oficiálnym znakom Olympijských hier.

Sám Coubertin svoj návrh vysvetlil v roku 1931: „Biele pozadie s piatimi prepojenými kruhmi uprostred vo farbách modrá, žltá, čierna, zelená a červená… je to symbolika. Reprezentuje päť obývaných kontinentov sveta, ktoré olympizmus spája a šesť rôznych farieb zastáva tie odtiene, ktoré sa v súčasnosti vyskytujú na národných vlajkách celého sveta.“

V tomto prípade použil voľnú interpretáciu slova „kontinent“, čo zahŕňalo Afriku, Ameriku, Áziu, Európu a Oceániu. Nikdy nenapísal ani nepovedal, že ktorýkoľvek z kruhov zodpovedá konkrétnemu kontinentu.

pierre-de-coubertinimg: theolympians.co

Keďže pôvodne boli kruhy navrhnuté pre výročie olympijského výboru a až neskôr sa stali symbolom hier, podľa historika Davida Younga je pravdepodobné, že ich Coubertin spočiatku vnímal ako symboly piatich hier, ktoré sa v tej dobe hrali.

Odkiaľ však prišla tá inšpirácia? Nesiaha príliš ďaleko. Štyri roky predtým ako zvolal kongres pre Olympijské hry sa stal prezidentom francúzskeho riadiaceho orgánu pre šport pod skratkou USFSA. Táto únia sa sformovala z dvoch menších športových orgánov a reprezentoval to aj ich symbol na uniformách atlétov, ten sa skladal z dvoch kruhov – červeného a modrého na bielom pozadí.

Marina_Silva_2292660bimg: 3blmedia.com

Historik Robert Barney to považuje za celkom očividné. „Jeho spojenie s USFSA ho viedlo pri premyšľaní o logu práve v smere prepojených kruhov, navyše, symbol kruhov v tom čase prinášal úspech. Predstavovali celistvosť a spojenectvo.“

Medzinárodný olympijský výbor berie tento symbol veľmi vážne a podlieha mnohým prísnym pravidlám. Symbol napríklad nesmie byť nijako pozmenený, kruhy sa nesmú zamieňať a ak sa reprodukuje na tmavom pozadí, povolená je len žltá, biela, sivá, zlatá alebo strieborná farba.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť