Nezaradené

Plachosť korún – nezvyčajný prírodný úkaz

Plachosť korún alebo crown shynes je jav, ktorý vedci objavili u niektorých druhov drevín. Podstatou tohto javu je, že sa koruny susedných stromov vzájomne nedotýkajú a sú od seba oddelené medzerou.

To vytvára trvalé ohraničenie, viditeľné zo zeme, ktoré pôsobí naozaj nezvyčajným dojmom. Táto osobitosť najviac prevláda medzi stromami rovnakého druhu, ale občas sa vyskytne aj medzi stromami rôznych druhov.
O fenoméne koruny plachosti sa diskutovalo vo vedeckej literatúre od roku 1920.  To, čo spôsobuje však nie je úplne objasnené dodnes.

crown-shyness-5[6]

Vedci majú k dispozícii dve teórie, ktoré sa snažia vysvetliť tento fenomén, ale ani jedna z nich nie je dostatočná. Prázdny priestor okolo korún stromov môže byť spôsobený pri silnom vetre alebo búrke, kedy do seba vrážajú susedné konáre, ktoré sa následne lámu. Ďalšia možnosť je ochrana pred prenosom lárv hmyzu z jedného stromu na druhý.

Na vlastné oči sa s týmto fenoménom môžeme stretnúť napr. v pralesoch Kuala Lumpur v Malajzii. Svet nás tak aj naďalej upozorňuje, že na Zemi jestvuje množstvo vecí, ktorým nerozumieme a možno ani nikdy
rozumieť nebudeme.

crown-shyness-2[2]

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť