Nezaradené

Práve sme minuli zásoby zemských zdrojov, ktoré sme mali na rok. A to je ešte len august

V pondelok 8. augusta ľudia využili všetky zdroje, ktoré Zem dokáže obnoviť za jeden rok. Takzvaný „Overshoot day“ prišiel tento rok o 5 dní skôr oproti vlaňajšku. Znamená to, že v roku 2016 sme minuli ročné zásoby obnoviteľných zdrojov najrýchlejšie v histórii.

 

Planéta nezvláda uspokojovať naše nároky

Ak budeme pokračovať v rovnakom štýle, budeme potrebovať 1,6 Zeme na uspokojenie našich potrieb. Ak by každý žil ako Američania potrebovali by sme až 4,8 rovnakých planét na život. Austrálčania sú na tom ešte horšie. Uspokojiť ich nároky by dokázalo až takmer päť a pol planéty.

 

Deň, kedy sme prestrelili každoročne počíta Global Footprint Network na základe údajov z OSN. Do úvahy berú rôzne sektory ako rybárstvo, ťažbu dreva, dopravu alebo produkciu energie. Ak hovoríme o zdrojoch, nejde len o vodu, pôdu či potraviny. Napríklad dostali sme sa už do bodu, kedy do ovzdušia pumpujeme viac oxidu uhličitého ako sú schopné pohltiť lesy a oceány.
How-many-countries-v3-900
img: via sciencealert.com

 

Merania sa robia od šesťdesiatych rokov a poukazujú nato, že až do roku 1970 sme využívali zemské zdroje len do takej miery, do akej ich bola Zem schopná obnoviť. V roku 1961 sme dokonca využívali iba tri štvrtiny ročných zásob. V roku 1970 bol overshoot day 23. decembra. Odvtedy tento deň prichádza čoraz skôr.

 

Svitá na lepšie časy?

Dobrou správou je, že ľudstvo sa už pomaly začína odpútavať od fosílnych palív. Dôkazom je napríklad Kostarika, ktorá minulý rok dokázala zásobovať krajinu „čistou“ elektrinou 75 dní vkuse, alebo Nemecko, kde to bolo až 95% všetkej energie. Príkladom môže byť aj Portugalsko, kde dokázali žiť 4 za sebou idúce dni úplne bez fosílnych palív.

Pri oxide uhličitom nie sú problémom len emisie. Napríklad Čína sa rozhodla do roku 2030 zredukovať konzumáciu mäsa o 50% a tým odľahčiť Zem o niekoľko miliárd ton oxidu uhličitého, ktorý by vznikol pri chove jatočných zvierat.

Ľudstvo si začína uvedomovať, že treba niečo zmeniť. Ktovie, možno budúci rok bude prvý za desaťročia, kedy sa „overshoot day“ posunie o pár dní dopredu.

img: via sciencealert.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť