praca
Zaujímavosti

Príliš veľa práce škodí!

Ak pracujete viac ako je týždenný priemer, vystavujete sa vyššiemu riziku srdcových ochorení.

Ako ukazuje štúdia vedcov z londýnskej univerzity UCL, najlepšie je neprekračovať 35 až 40 hodín týždenne. Ak pracujete viac ako 55 hodín týždenne, zvyšuje sa o desať až 33 percent pravdepodobnosť, že ochoriete koronárnymi chorobami alebo dostanete infarkt.

Vedci z londýnskej UCL tejto téme venovali obsiahlu štúdiu, ktorú zverejnil časopis Lancet. V prvej fáze analyzovali údaje z 25 už publikovaných i nepublikovaných štúdií, ktoré sa zaoberali sledovaním viac ako 600 000 európskych, amerických a austrálskych mužov a žien po dobu viac ako ôsmich rokov. Autori štúdie porovnávali počet týždenne odpracovaných hodín s pravdepodobnosťou ochorenia srdca. Potvrdili to, čo sa už predtým predpokladalo: príliš veľa práce škodí.

Práca zabíja! A život tiež…

Bez ohľadu na také faktory ako je vek, pohlavie či sociálna situácia má ten, kto trávi v zamestnaní viac ako 55 hodín týždenne alebo pracuje viac ako deväť či desať hodín denne vrátane sobôt, o približne 13 percent vyššie riziko koronárnych chorôb než bežný zamestnanec. Teda taký, ktorý pracuje osem hodín denne päť dní v týždni.

Podobné, ale ešte viac alarmujúce výsledky sa ukázali v druhej fáze, keď vedci analyzovali 17 predošlých bádaní týkajúcich sa zhruba 530 000 osôb. Tie boli sledované v priemere sedem rokov, kedy sa hodnotili účinky nadmerného pracovného vyťaženia na infarkt. Aj keď sa prihliadalo aj k ďalším faktorom, ktoré zvyšujú riziko infarktu, počnúc vysokým tlakom, sedavým spôsobom života a končiac alkoholom a fajčením, mali respondenti o 33 percent vyššiu pravdepodobnosť infarktu než tí, ktorí pracovali obvyklý počet hodín v týždni.

Práca má teda na človeka negatívny vplyv, ako toxická látka: s rastom počtu hodín strávených v zamestnaní rastie priamo úmerne riziko infarktu. Stačí napríklad pracovať 41 až 48 hodín týždenne a pravdepodobnosť infarktu vzrastie o desať percent. Ak pracujete osem hodín šesť dní v týždni, je toto riziko už o 27 percent vyššie.

Kto pracuje nadčas?

„Práca nadčas je medzi pracujúcimi veľmi rozšírenou praxou: napríklad v Turecku pracuje 43 percent zamestnancov viac ako 50 hodín týždenne. V členských krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pracuje 12 percent mužov a päť percent žien viac ako 50 hodín týždenne,“ cituje taliansky denník Corriere della Sera Urbana Janlerta zo švédskej Umeské univerzity.

V niektorých štátoch podľa neho existujú predpisy, ktoré majú obmedziť nadmerný počet pracovných hodín. Janlert upozorňuje, že napríklad v Európskej únii platí direktíva, ktorá zaručuje právo nepracovať v priemere viac ako 48 hodín týždenne. Uplatňuje sa ale málo, čo by malo ľudí vo svetle výsledkov týchto štúdií znepokojovať, zdôraznil Janlert.

A tak aj keď si môžete zarobiť o trochu viac, je predsa len lepšie to s nadčasmi nepreháňať: Ide predsa o život.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť