Priprav sa na vesmírne divadlo: Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn sa spoja!

Už čoskoro budeš môcť pozorovať voľným okom na nočnej oblohe nezvyčajný úkaz.

Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn – 5 planét, ktoré sú z našej Zeme viditeľné voľným okom, vytvoria spolu krásnu líniu od horizontu až po mesiac. Spojenie týchto planét bude na oblohe viditeľné už od tejto stredy, 20.januára a skončí sa v sobotu, 20.februára.

planet_lineup.88150335

Doktorka Tanya Hill z planetária v Melbourne prezradila, že tento zaujímavý jav bude možné pozorovať aj v auguste, potom až v októbri 2018. Doktor Alan Duffy zo Swinburne University v Melbourne pre zmenu prezradil, ako možno pozorovať oblohu čo najlepšie.

Keď sa Merkúr objaví tesne nad horizontom, nájdi si nejaké pekné, no hlavne otvorené miesto – ďaleko od všetkých budov a stromov. Ešte lepšie je, ak sa ti podarí úplne sa zbaviť svetla – tvoj výhľad na planéty nebude limitovaný svetelným smogom.

People_looking_at_stars

Venušu a Jupiter by si mal zbadať bez problémov, ťažšie to bude zrejme s Marsom. V každom prípade ti úplne stačí, ak rozpoznáš len jedinú z týchto planét. Potom si ju len spojíš s mesiacom a na tejto línií už potom hravo nájdeš všetkých 5 planét.

“Nie je veľa výnimočných vecí na nočnej oblohe, ktoré je možné pozorovať voľným okom, bez akéhokoľvek vybavenia,” hovorí doktor Duffy a dodáva: “Toto je jednoznačne niečo, čo stojí za to vidieť.”

EliteDaily_ScottKelly_Space-800x400

.src

Vaše komentáre sú vítané
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť