Nezaradené

Pod púšťou južnej Austrálie našla fotografka spoločenstvo opálových baníkov žijúcich „bláznivý a neobyčajný život.“

Coober Pedy, malé mesto v južnom austrálskom vnútrozemí je rovinaté a suché. V lete sa môže teplota vyšplhať až na 45°C v tieni, takže celá oblasť je horúca a pustá. Ak ste videli postapokalypticky film Mad Max: Beyond sa Thunderdome-z ktorého isté scény boli natočené v okolí- dostanete istú predstavu.

Fotografka Tamara Merino objavila mesto náhodou, keď ju defekt priviedol na austrálsku púšť. Bola so svojím priateľom, a keď skúmali prostredie, narazili na staré nápisy inzerujúce „podzemný bar“ a „podzemná reštaurácia.“ Potom objavili podzemný kostol s horiacimi sviečkami. Ale nikde ani živej duše .

Veriaci prítomní na nedeľnej službe v podzemnom ortodoxnom kostole postavenom v roku 1993 srbskou komunitou.

img: photo by TAMARA MERINO

Na šiesty deň niekoho konečne stretli – nemeckú ženu menom Gaby, ktorá tam žije niekoľko rokov so svojím manželom. Merino, ktorá hovorí trochu nemecky, nadviazala rozhovor. Gaby pozvala dvojicu ukryť sa pred horúčavou do ich domova. Vtedy sa dozvedela, že väčšina obyvateľov Coober Pedy žije v podzemných domoch zvaných podzemné kryty. Kým, prakticky povedané, tieto do pieskovca vykopané dutiny poskytujú obyvateľom úľavu od extrémnych podmienok, dôvodom ich existencie je rovnaký ako dôvod existencie tohto mesta: opálová baňa.

img: photo by TAMARA MERINO

Opál tu bol objavený v roku 1915, čo viedlo k baníckemu rozmachu, keď ľudia prišli hľadať svoje šťastie. Baník Jurgen, manžel Gaby, vzal Merino dole do bane elektrickým navijakom do hĺbky 15. metrov, kde pracoval. „45 sekundová cesta dole sa zdala ako večnosť,“ hovorí Merino. “ Pri vstupnej šachte je len pár reflektorov a chodiť s baterkou v úplnej tme sa zdá byť ako labyrint, ktorý nikam nevedie. Ale baníci vedia, že opál tam niekde je –len ho musia nájsť.“

Letecký pohľad ťažobných polí. Coober Pedy je najväčšia oblasť opálových baní na svete.

img: photo by TAMARA MERINO

„Celkovo v tomto biznise nie sú žiadne pravidlá, pracujú pre seba,“ hovorí Merino. „Pracujú kedy chcú, a ak niečo nájdu, zabudnú ako ide čas vo svete nad nimi. Je to bláznivý a neobvyklý život. Každý deň sa môžu stať milionármi alebo nemusia nájsť nič za celé roky.
Merino na tomto mieste najviac fascinuje vzťah medzi ľuďmi a predmet ich vášne. „Coober Pedy je miesto pre mnohých k začiatku nového života,“ hovorí. „Opal je všade, jednoducho ho musíte nájsť. Bohatí baníci majú pekné autá, veľké domy, zvyčajne organizujú veľké párty a pozývajú všetkých svojich priateľov.“

„Ale niektorí z nich nemali také šťastie. Prišli hľadať veľký sen a nikdy nič nenašli. Sú tu aj takí, ktorí zarobili milióny dolárov a potom stratili všetko na výdavky strojového zariadenia, na párty, hazardné hry alebo na alkohol. Bola som fascinovaná tým, že kameň môže človeka priviesť do najhlbšej radosti alebo utrpenia.
img: photo by TAMARA MERINO

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť