kvapacka nemocnica rakovina
Zdroj: unsplash.com (Marcelo Leal)
Fakty

Rakovina je staršia, než sme si mysleli

Nález výskumníkov v Afrike priniesol neuveriteľné výsledky. Pri analýze ľudskej kosti z Južnej Afriky prišli odborníci na to, že ľudstvo s rakovinou bojuje už 1,7 miliardy rokov.

Nález starovekej kosti ukazuje znaky agresívneho typu rakoviny, ktorý sa nazýva osteosarkóm. Môže objasniť, ako nás táto zákerná choroba ovplyvňuje aj dnes. Dá sa z nej predpokladať, že má dlhú históriu v minulosti a nie je spojená len s moderným životným štýlom.

„Moderná medicína zvykne predpokladať, že rakovina a nádory sú zapríčinené súčasným životným štýlom a životným prostredím,“ hovorí výskumník Edward Odes z Univerzity vo Witwatersrande v Južnej Afrike.

„Naša štúdia ukazuje, že choroba sa objavila už u našich predkov, milióny rokov pred modernou spoločnosťou.“dodal Odes.

Výskumníci z Južnej Afriky ešte nevedia, či nájdená kosť chodidla patrila dospelému človeku alebo dieťaťu, ani to, či bola rakovina príčinou smrti, ale predpokladajú, že mala určite vplyv na možnosť pohybu a spôsobovala veľké bolesti. Až doteraz bola najstarší spozorovaný prípad nádoru na fosílií starej 120-tisíc rokov. Teória, že rakovina je mladá choroba je založený na výskume egyptských múmií, v ktorých sa žiaden nádor nenašiel.

Detská chrbtica napadnutá nádorom v začiatku, Paul Tafforeau (ESRF)

Aj keď je rakovina stará, ako ľudstvo samo, nie je žiadnych pochýb, že moderný spôsob života (ako napríklad fajčenie) môže naozaj zvýšiť riziko tejto choroby. Vedci teraz musia prehodnotiť, aký je pomer medzi počtom ochorení spôsobených nezdravým životným štýlom a počtom chorôb spôsobených genetikou.

Keď teraz vieme, že aj naši predkovia trpeli podobnými chorobami, ako my, vedeli by sme postupne zistiť, ako rakovina začala, čo nám ju môže v budúcnosti pomôcť zastaviť.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť