Nezaradené

Rojenie včiel, hlučný mrak tisícok včiel. Je pre nás nebezpečný?

Počas teplých májových a júnových dní ste sa aj Vy možno stali svedkami rojenia včiel. Z ničoho nič priletí hrozivo vyzerajúci hlučný mrak včiel a usadí sa priamo vo Vašej záhrade, aute alebo nebodaj v komíne. Môžu nás tieto roje nejak ohroziť? Mnohí ľudia sa ich boja, no zbytočne.

O

Čo je to roj a ako vzniká ?

Rojenie je prirodzená cesta rozmnožovania sa včelstiev. Po vyliahnutí mladej včelej kráľovnej stará matka vyletí z úľa. Nasleduje ju pri tom množstvo ,,verných,,  včiel so zásobami. Matka si zvyčajne sadne v okolí niekde na strom, poletujúci mrak včiel ju nasleduje  a usadí sa vedľa nej. Spolu vytvoria chumáč alebo bradu. Včely v tomto roji sú ,,naložené,, zásobami medu aby nové včelstvo prežilo. Sú preto opojené a nemajú chuť bodať. Tak isto nemajú ani snahu brániť svoj domov, keďže ten nový si ešte iba hľadajú.

Takto usadený roj môže vydržať na strome aj pár dní kým odletí. Svoju telesnú teplotu stiahne chumáč na 20 stupňov Celzia a neprekáža  mu ani dážď. Zopár včiel prieskumníčok ( asi 250 až 1000 kusov) zatiaľ poletuje v širokom okolí a hľadá vhodnú dutinu na osídlenie. Roje sa dokážu presídliť aj na niekoľko kilometrov. Po nájdení vhodného úkrytu sa včely tancom dorozumievajú o jeho polohe. Včelie prieskumníčky preskúmajú aj niekoľko dier a štrbín za deň. Nakoniec sa nasťahujú do toho, ktorý spoločne vyhodnotia ako najvhodnejší. Vtedy sa roj zahreje na ,,prevádzkovú,, teplotu a opäť vzlietne z miesta kde sedel aj niekoľko dní a smeruje do nového obydlia. Včely prieskumníčky krúžením okolo letiacej formácie včiel udávajú smer k novému bývaniu.

Prirodzene včely vyhľadávajú dutiny stromov ale v dnešnej modernej dobe sa stane, že obsadia napríklad dieru v komíne alebo štrbiny v povale a podobne. V takomto prípade sme nútení obrátiť sa na včelára z okolia alebo hasičov. Skúsený včelár však môže cudzí roj odmietnuť z dôvodu prenosu včelieho moru a ďalších nebezpečných chorôb. Tieto choroby ohrozujú a znižujú počet včelstiev v Európe. Práve preto hasiči neznámy chytený roj musia zo zákona zlikvidovať.

DSC05626img: b-townblog.com

Tie šťastnejšie včely, ktoré odchytí včelár a osadí do nového úľa alebo sa usadia vo voľnej prírode začínajú so stavbou nového diela od úplného začiatku. Napriek tomu, že z pôvodnej rodiny vyleteli hlavne staršie včely, dokážu si rozdeliť robotu, ktorú inak robia mladé včely. Dokážu sa starať o kráľovnú, stavať nové plásty, čistiť úľ ale aj pokračovať v znáške.  Takto vznikne nová včelia rodina, pripravená brániť si svoje obydlie a pokračovať vo svojej  usilovnej a fascinujúcej robote.

 

O

Vedeli ste že :

– Hmotnosť  včelieho roja sa môže pohybovať až okolo 3 kg.

– Počet včiel v jednom roji môže byť až  okolo 30 000 včiel.

– Včely rojením znižujú populáciu parazita klieštika včelieho.

– Zároveň aj rozširujú svoj genetický materiál po okolí.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť