brightside.me
Nezaradené

Symbol mieru, srdca, modrý bluetooth či gesto OK. Viete odkiaľ pochádzajú a čo naozaj znamenajú?

S týmito symbolmi sa stretávame každý deň. No poznáme ich skutočný význam?

Niektoré sú v našich životoch tak zaužívané, že 90 % ľudí ani len netuší ako vznikli alebo aký je ich skutočný pôvodný význam. Možno budete prekvapení.

Znak & už v období starovekých Rimanov

Foto: brightside.me

Znak pochádzajúci z anglického and mnohí dnes využívajú aj v slovenčine. Tak ako mnohé iné veci aj tento symbol má pôvod v starovekom Ríme. Vtedy však fungoval ako výraz et, ktorý využíval Tiro – Cicerov osobný zapisovateľ. Vymyslel dokonca celý systém skratiek, čo mu pomáhalo jeho písanie urýchliť. O niečo neskôr pôvodné et splynulo do jedného znaku a ten využívame po celom svete až dodnes.

Rozporuplné srdce

Foto: amazonaws.com / media.biobiochile.cl

Odkiaľ pochádza súčasný symbol srdca? To v podstate nikto nevie. Existuje niekoľko teórií, no ani jedna nie je výlučne potvrdená. Je len na vás, ku ktorej sa prikloníte.

Niektorí tvrdia, že pochádza zo starovekého Grécka a symbolizoval tvar ženského tela, presnejšie samotnú ženskú panvu. Gréci uctievali bohyňu lásky Afroditu a vraj niekedy v tomto období sa udomácnil aj znak srdca. Iní ho zase spájajú s podobou brečtanových listov, ktoré sa často zobrazovali v kresbách Dionýza – boha vína, úrody a plodnosti.

No nie všetko tkvie len v starovekom Grécku či Ríme. Existuje aj taký názor, že tvar srdca pochádza priamo od labutí, ktoré so svojimi partnermi tento tvar vytvárajú krkmi. V mnohých kultúrach predstavujú lásku a vernosť.

Podľa čoho sa spájame?

Foto: brightside.me

Zvláštny pojem Bluetooth vo svojich začiatkoch lámal nejeden jazyk. Svoje korene má v Dánsku ešte v časoch kráľov. V 10. storočí takouto prezývkou nazývali kráľa Haralda, ktorý zjednotil dánske kmene do jedného kráľovstva. Bol totiž milovníkom čučoriedok a tak mal neustále modrý úsmev. Súčasný symbol reprezentujúci technológiu, ktorá spája niekoľko zariadení do jednotnej siete, bol vytvorený kombináciou škandinávskych rún. Tie reprezentujú inicálky H a B samotného kráľa Haralda.

Omyl v medicíne

Foto: flickr.com / Craig Moe

Lekári niekde urobili chybu. No tá zostala premlčaná históriou a znak medicíny je dodnes všetkým známy. Nazýva sa aj caduceus a pôvodne ho vlastnil grécky posol a boh cestovateľov menom Hermes. S liečením v tej dobe nemal nič spoločné. Až o niečo neskôr si ho americkí lekári zmýlili s palicou Asklepia, ktorý bol bohom medicíny. Niet sa čo čudovať, jeho palica má len jedného hada a chýbajú jej krídla.

Zapínanie v binárnom kóde

Foto: techblogout.com

Zapínanie a vypínanie akéhokoľvek zariadenia sa ešte v 40. rokoch 20. storočia zobrazovalo binárnym systémom. Zapnutie predstavovalo číslo 1 a vypnutie 0. V nasledujúcich desaťročiach sa pre jeden vypínač jednoducho zlúčili.

Signál na protest

Foto: ljplus.ru

Symbol mieru, v angličtine známy tiež ako peace, vznikol okolo roku 1958 počas protestov proti použitiu nukleárnych zbraní. Išlo o dve jednoduché slová nukleárne odzbrojenie a ich symbolické znázornenie. V angličtine má tento pojem inicály N, D, ktoré sa znázorňujú rukami tak ako na obrázku. Známy symbol sa v tejto podobe uchoval naprieč desaťročiami až dodnes.

Rôzne významy gesta OK

Foto: jo-jo.ru

Mnohí toto gesto z obrázku považujú za vyjadrenie slova OK alebo všetko v poriadku. No nie každá kultúra vás takto jednoducho pochopí. Napríklad takí Francúzi by sa urazili, pretože by ste im veľmi názorne naznačili, že sú nuly. Odkiaľ však toto gesto pochádza?

Niektorí sú toho názoru, že je prevzaté z budhizmu alebo hinduizmu. Iní si zase myslia, že pochádza z volebnej kampane Martina Van Burena, ôsmeho prezidenta Spojených štátov. Využíval slogan odkazujúci na jeho rodné mesto „Old Kinderhook je O.K.“ a na plagátoch sa objavovalo práve toto gesto.

Sú však aj také názory, že sa spája s menom siedmeho amerického prezidenta Andrewa Jacksona, ktorý výraz All correct, či po nemecky Oll korrect, vyriekol za každým svojím rozhodnutím.

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť