Nezaradené

Syndróm vlkolaka a iné choroby, ktoré znejú ako výmysel, no sú až príliš reálne

Existuje množstvo chorôb, ktorých názvy sa zdajú byť až neuveriteľné. Prislúchajú im rôzne podivné či strašidelné mená. Elizabeth Mumford zo Svetovej zdravotníckej organizácie tvrdí, že tieto podivné názvy pochádzajú najmä z médií. Novinku nejakým spôsobom onálepkujú a tá sa v populárnej podobe rozšíri po celom svete. Názov sa často v mysliach verejnosti spája s negatívnymi predsudkami.

Mnohí lekári sú presvedčení o tom, že tieto negativizmy môžu skresliť predstavy o národoch či kultúrach, ktoré sú s danými chorobami spájané. Mnohým novinám bolo dokonca odporučené, aby nevyužívali slová ako fatálny či smrteľný a nevyvolávali tak zbytočný strach.

Aké sú teda tie stavy, ktorých názvy naštartujú bujnosť fantázie? Sú naozaj také nebezpečné, ako to sľubuje ich senzačné pomenovanie? Presvedčte sa o tom sami.

Vlkolačí syndróm

werewolf-dt-1-470-0210-283906img: livescience.com

… zvaný tiež ako hypertrichóza alebo Ambrasov syndróm, to však nie je dostatočne zaujímavé. V médiách sa udomácnili vlkolaci chodiaci po svete. Ide o zvláštne ochorenie kože, ktoré spôsobuje nadmerný rast vlasov a chlpov po celom tele s výnimkou dlaní a chodidiel. Spôsobuje takisto trojuholníkový tvar tváre, hruškovitý nos a nedostatok zubov. Je to genetické ochorenie s dominantným postavením, takže ak má rodič Ambrasov syndróm je vysoko pravdepodobné, že ho bude mať aj dieťa.

Tvárová slepota

nurse-patient-160712img: livescience.com

… alebo inak prozopagnózia, pri ktorej je človek neschopný rozoznať aj známu tvár. Mnohí z nás poznajú problém so zapamätaním si mien, no ľudia trpiaci týmto ochorením často nespoznávajú ani tváre rodinných príslušníkov. Tie horšie podoby sa spájajú aj s neschopnosťou rozoznať tvár od objektu či dokonca svoju vlastnú. Mnohí si ju spájajú so stratou pamäti, no nie je to tak, môže nastať po zranení mozgu či chorobách spojených s ním, niektorí sa tak môžu aj narodiť.

Syndróm spiacej krásavice

sleeping-beautyimg: livescience.com

Známy tiež ako Klein-Levinov syndróm. Títo ľudia zažívajú obdobia až prehnaného spánku, pripomínajú teda také spiace princezné. Tie obdobia môžu trvať dni, dokonca týždne a často ide aj o 20 hodín nepretržitého spánku. Problém nie je však len v tom, pokiaľ práve nespia, môžu zažívať nadmerné prejedanie sa, správanie sa ako deti či iné zmeny nálad a halucinácie. Ochorenie sa prejavuje prevažne u dospievajúcich chlapcov, až 70 % z nich má tento syndróm.

Choroba šialených kráv

prionsimg: livescience.com

Pod názvom bovinná špongiovitá encefalopatia by ste ju ani nespoznali. Dostala pojem „šialené kravy“ práve preto, že sa kvôli nej zvieratá správajú násilne. Ľudia ňou ochorieť nemôžu, zasahuje len mozog a miechu kráv. V 90. rokoch bolo objavené Creutzfeld-Jakobovo ochorenie, ktoré bolo s touto chorobou prepojené. Je to takisto ochorenie mozgu a môže ho vyvolať strava kontaminovaná práve ochorením kráv. Neexistuje priamy dôkaz o zjedení infikovaného mäsa a rozvinutí Jakobovho ochorenia u ľudí, no Svetová zdravotnícka organizácia si myslí, že isté prepojenie tu je.

Syndróm ruky mimozemšťana

hand-arm-160712img: livescience.com

Je charakteristický mimovoľnými pohybmi končatiny, najčastejšie ruky, ktoré pôsobia zámerne. Ľudia s týmto syndrómom majú často pocit, že ruka nie je súčasťou ich tela. Často si ju personifikujú a majú pre ňu aj mená. Príčinou môžu byť mŕtvica, nádor na mozgu či neurodegeneratívne ochorenia. Existujú dokonca správy o tom, že sa niektorí ľudia touto svojou cudzou rukou pokúšali udusiť samých seba.

Kamenný muž

stiff-limbs-160712img: livescience.com

Choroba s komplikovaným názvom fibrodysplasia osifficans progressiva skrýva ochorenie tkanív, kedy sa väzivá, šľachy alebo kostrové svaly menia na kosť. Ľudia s týmto ochorením majú problémy chodiť, jesť či dokonca aj dýchať. Jedným z prvých príznakov, ktorý sa môže objaviť už pri narodení sú nesúmerné veľké prsty na nohách. Pri ľuďoch s týmto problémom môžu zranenia svalov či iné choroby prejsť až do opuchov a zápalov.

Podvodník

woman-upset-difficulties-160115img: livescience.com

Syndróm podvodníka nie je oficiálnou diagnózou, no jeho názov bol stanovený psychologičkami Pauline Rose ClanceovouSuzanne Imesovou v roku 1978. Opisuje sa ako pocit určitej nevhodnosti, ktorý sa objavuje najmä u vysoko postavených, úspešných žien. Syndróm môže postihnúť aj mužov, viacero prípadov však zaznamenali práve u opačného pohlavia. Podľa nich sa nerovnajú svojim dosiahnutým úspechom, a tak začínajú veriť, že sú podvodníkmi vo svojom vlastnom živote. Sú presvedčení o tom, že ich úspech je len preceňovaním schopností.

Chodiaca mŕtvola

zombieimg: livescience.com

Ide o zdravotný stav zvaný tiež ako Cotardov syndróm, mŕtvola je však príťažlivejšie pomenovanie neuropsychologického ochorenia, ktoré bolo po prvýkrát opísané v 19. storočí Julesom Cotardom. Osoba verí, že je mŕtva, bez duše alebo jej chýbajú niektoré orgány či krv. Objavuje sa u pacientov v depresiách. V roku 2013 zaznamenali prípad ženy, ktorá si po pôrode myslela, že zomiera kvôli útoku perzského ducha. Niektorí vo svoju smrť veria natoľko, že dokonca hladujú.

Baktéria pojedajúca mäso

1024px-Necrotizing_fasciitis_left_legimg: wikipedia.org

Odborným názvom fasciitis necroticans je to bakteriálna infekcia kože, ktorá doslova pojedá jemné tkanivá zvané fascia. Tie obklopujú svaly, krvné cievy, nervy a tuk. Rozširuje sa rýchlo, no ak sa na ňu včas príde dá sa riešiť antibiotikami a chirurgickým zákrokom. Ide skôr o ojedinelé ochorenie, no ak máte otvorenú ranu odporúča sa vyhýbať sa jazerám či kúpaliskám a dbať o poriadne zahojenie.

Syndróm Alice v krajine zázrakov

alice-in-wonderlandimg: livescience.com

Pomenovali ho v roku 1955 a často sa spája s ľuďmi s migrénami či epilepsiou. Môžu mať skreslené videnie a aj halucinácie o tom, že isté časti ich tela sú menšie alebo väčšie ako skutočne sú. Syndróm spôsobuje aj vírusová infekcia či užívanie drog.

Odborné názvy chorôb sú často krkolomnými výrazmi, ich populárne alternatívy však môžu skreslovať. Niekedy nám tieto nové pojmy v hlavách vytvárajú aj také symptómy, ktoré sa s nimi ani nespájajú.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť