Nezaradené

Tajomstvo štvorlístka: Jeho DNA je zložitejšia než tá ľudská

Podarilo sa vám na lúke nájsť štvorlístok? Potom vedzte, že ste mali šťastie, narazili ste totiž na plod mimoriadne zložitú genetickej mutácie.

To, že štvorlístok nosí šťastie je veľmi známa fráza. Menej známy je ale fakt, že ide o výsledok veľmi zložitej genetickej mutácie, ktorej vyriešenie motá vedcom hlavu už niekoľko desiatok rokov.

Ľudská DNA je usporiadaná do tzv. pravotočivej dvojzávitnice, ktorá je tvorená dvoma vláknami DNA, ktorá sa obtáča okolo spoločnej osi a integrujú spolu. Vlákna sú tzv. antiparalelné, čo znamená, že smerujú opačným smerom. DNA štvorlístka je omnoho zložitejšia.

Existuje viac než 300 druhov ďateliny a rastie v podstate na všetkých kontinentoch. So štvorlístkom je viac-menej najčastejšie spájaná ďatelina plazivá. Táto rastlina je allotetraploid a ide v podstate o hybrid. „Ploid“ znamená chromozóm, „tetra“ znamená štyri z čoho vypláva, že ďatelina biela má dvojnásobné množstvo chromozómov ako ľudia a na záver predpona „allo“ znamená, že každý pár chromozómov pochádza z rôznych druhov ďateliny. Genetická štruktúra ďateliny, tak vedľa tej ľudskej vyzerá, ako keby snáď ani nepochádzala zo Zeme.

img: birdz.sk

Vysvetlenie je však jednoduché – ďatelina plazivá, podobne ako mnoho iných rastlín, je náchylná k medzidruhovému miešaniu. Vzhľadom k jej značnej rozšírenosti a veľkému počtu odrôd, tak vznikajú ideálne podmienky pre vylepšenie vlastnej DNA závitnice.

Aj keď sa biológom zatiaľ DNA štvorlístka rozpoznať nepodarilo, čiastočný úspech si už pripísali. Podarilo sa im napríklad identifikovať genóm spoločný pre trojlístkové rastliny. Tento genóm je podľa vedcov v letných mesiacoch potlačený a väčšia šanca na nájdenie štyroch a viac lístkov preto existuje v teplejších mesiacoch. Podľa biológov je pravedpodobné, že „trojlístkový variant“ je možnou adaptáciou rastliny na nedostatok tepla.

Zložitosť gentického spletenca ďateliny dosvedčuje aj zápis v populárnej Guinnessovej knihe rekordov. Istá Shigeo Obara totiž v roku 2009 našla na lúke v mestečku Hanamaki City rastlinu s neuveriteľnými 56 lístkami na jednom výhonku. A uznajme: nájsť päťdesiatšesťlístok si už vyžaduje poriadnu porciu šťastia.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť