Nezaradené

Tepelné čerpadlá – Európa na ne spolieha cez 50 rokov, ich obľuba rastie rýchlo aj v tuzemsku

Tepelné čerpadlá sú masovo využívané už od 70. rokov minulého storočia, kedy začali nahrádzať kotle na vykurovacie oleje. Za uplynulých cca 50 rokov si stihla vyslúžiť povesť spoľahlivého, ekonomického a ekologického zdroja, ktorý si ďalej získava srdcia i peňaženky domácností naprieč Európou, to keď je každý rok inštalované cca 1 000 000 nových jednotiek.

Tepelné čerpadlá dnes dodávajú teplo cca 8 % rezidenčných nehnuteľností naprieč Európou, pri novostavbách je tento podiel oveľa vyšší, napríklad v Nemecku dnes nájdete tepelné čerpadlá u približne 40 % novostavieb s tým, že tepelné čerpadlá sú najvyužívanejším zdrojom tepla. Podobne je tomu napríklad vo Veľkej Británii či Holandsku, kde v nasledujúcich 5 rokoch dôjde k výraznému utlmeniu užívania zemného plynu ako zdroja tepla pri novostavbách, pričom alternatíva je zrejmá – tepelné čerpadlá.

Čo sa však v rámci Európy líši, je obľúbenosť jednotlivých typov tepelných čerpadiel, zatiaľ čo v severnej Európe a stredomorskej oblasti dominujú čerpadlá vzduch/vzduch, v strednej Európe, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a Beneluxe sú to jednotky vzduch/voda, pozri graf nižšie.

Počet inštalovaných tepelných čerpadiel podľa typu (dáta za rok 2017), na 100 domácností

Zdroj: http://www.stats.ehpa.org/hp_sales/cockpit/

Rozdielne preferencie sú spôsobené niekoľkými faktormi, v prípade oblasti strednej Európy hrajú rolu:

  • požiadavky na využívanie tepelného čerpadla ako zdroja teplej vody,
  • schopnosť tepelného čerpadla fungovať ako jediný zdroj tepla,
  • schopnosť tepelného čerpadla vykurovať nehnuteľnosti s väčšou podlahovou plochou a počtom miestností,
  • fakt, že tepelné čerpadlá nie sú často využívané ako klimatizácia.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že každý typ tepelného čerpadla je vhodný do iných podmienok, preto sa oplatí zámer kúpy tepelného čerpadla konzultovať s predajcom, ktorý má vo svojej ponuke niekoľko typov a nespoliehať na tvrdenie, že napr. tepelné čerpadlá vzduch/vzduch dokážu obstáť v mrazivých zimách Švédska či Nórska a zvládnu teda aj tuzemské podmienky. Viac o výhodách a nevýhodách jednotlivých typov čerpadiel nájdete na tejto stránke https://www.ivt.sk/sk/typy-tepelnych-cerpadiel.

Z vyššie uvedeného grafu je ďalej zrejmé, že tuzemsko zažíva v porovnaní s ostatnými krajinami nadpriemerný rast počtu inštalácií nových čerpadiel, kedy domácnosti postupne dobieha náskok, ktorý si obyvatelia západnej Európy vybudovali v uplynulých rokoch.

Zdroj obrázku:
DifferR / Shutterstock.com

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť