Nezaradené

Ticho z ktorého sa zbláznite – komora v ktorej nikto nevydržal dlhšie ako 45 minút

Orfield Laboratories – Experimentálna bezodrazová komora pohlcuje 99,99% všetkých zvukov a má hlukovú hladinu -9,4 dB.

Ak vás pri spaní rušia okolité zvuky a chceli by ste si aspoň raz oddýchnuť v absolútnom tichu, verte, že by sa vám to zďaleka nemuselo páčiť. Potvrdzujú to prakticky všetci návštevníci vôbec najtichšieho miesta na planéte, teda experimentálnu bezodrazovú komoru v Orfield Laboratories v americkom meste Minneapolis.

Miestnosť, ktorá pohlcuje 99,99% všetkých zvukov, má hlukovú hladinu -9,4 dB, a na to skrátka nie sú naše uši „stavané“ (pre porovnanie: v noci v bežnej spálni sa jedná o intenzitu asi 30 dB). Väčšina ľudí, ktorí do zvláštneho priestoru zavítajú, tak po pár minútach začne trpieť zvukovými halucináciami, záchvatmi klaustrofóbie alebo paniky.

Komora si preto vyslúžila aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Nič tu nebzučí, nepíska, neťuká ani nevibruje. Hoci to na prvé počutie vyznieva priam božsky, žiaden človek tu doteraz sám potme nevydržal dlhšie ako 45 minút.

6649052de7a3315f321390311987_unnamed (10)

Steven Orfield, zakladateľ a predseda firmy Orfield Laboratories, vysvetlil prečo: „Čím je miestnosť tichšia, tým viac vecí počujete.

Počujete vlastný tlkot srdca, začnete vnímať svoje pľúca a žalúdok. V nezvučnej miestnosti sa sami stávate zvukom. Zrazu nie je nič, podľa čoho by ste sa orientovali. Je to veľmi znepokojujúce. Preto je v komore nutné sedieť.“

Keď sa kvôli absolútnej eliminácii hluku zhasnú aj posledné žiarovky a človek sa ocitne v absolútnej tme, musí sa spoliehať na ostatné zmysly. Vo zvukotesnej komore je to však ťažké. „Normálne sa ľudia pri pohybe orientujú podľa zvukov. Všetky akustické informácie však v tejto miestnosti bez ozveny chýbajú,“ dodal Orfield.

Komoru často využívajú firmy, ktoré potrebujú otestovať akustiku tónov pri mobilných telefónoch alebo v armatúrach. Bol tu nahraný aj album Boba Dylana Blood on the Tracks a príležitostne ju využívajú aj astronauti pri testoch výdrže. „Vesmír je totiž ako gigantický zvukotesný priestor,“ dodal Orfield, ktorý spolupracuje aj s NASA.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť