Nezaradené

Toto je dôvod, prečo sa nemôžete poštekliť sami

Vyskúšajte sa poštekliť. Nefungovalo to? Je zaujímavé, že zatiaľ čo dotyk niekoho iného vás rozosmeje, ak sa pokúsite poštekliť sami, nič sa nestane. Prečo?

Môže za to mozoček – cerebellum. Poďme sa najprv pozrieť na to, čo vlastne šteklenie je a čo spôsobuje, že naň reagujeme takým spôsobom. Podľa neurologičky Sarah- Jayne Blakemore z University College London, sú za proces šteklenia zodpovedné dve časti mozgu. Prvou je somatosenzorická kôra, ktorá spôsobuje to, že šteklenie vnímame a tou druhou je predná cingulárna kôra, ktorá spôsobuje príjemný pocit počas šteklenia. Obe tieto zložky spúšťajú nervový systém, keď vás niekto šteklí. Existujú dva druhy šteklenia- gargalesis, ktoré je spôsobené silným šteklením na bruchu a v podpaží a knismesis, ktoré pošteklí len málo, ako napríklad vlas alebo vlákno.

Čo ale spôsobuje to, že sa nevieme sami poštekliť? Môže za to mozoček, ktorý má schopnosť predpovedať šteklenie a tak ho zrušiť, predtým než nastane rozruch zo šteklenia.

Inak povedané, váš mozoček (cerebellum) vie presne predpovedať, kam smeruje vaša ruka, v momente, keď sa snažíte poštekliť samých seba. A keďže to nie je pre vás prekvapením, nenastávajú výbuchy smiechu, ako keď váš šteklí niekto iný.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť