Nezaradené

Výskumníci sa zhodujú: Trojdňový pracovný týždeň pre ľudí po štyridsiatke

Ekonomickí výskumníci zistili, že pre ľudí po štyridsiatke je ideálne pracovať len tri dni v týždni.

Výskumníci vo svojej novej štúdii hovoria, že ľudia po štyridsiatke dosahujú najlepšie pracovné výsledky, keď robia len tri dni v týždni. Japonskí experti skúmali vplyv pracovnej doby na vzorke 3000 mužov a 3500 žien z Austrálie nad 40 rokov. Ľudia robili viaceré úlohy, ktoré museli splniť za presný čas.

,,Práca môže byť dvojsečnou zbraňou, stimuluje aktivitu mozgu, no dlhá pracovná doba môže spôsobiť únavu a stres, ktorý môže poškodiť kognitívne (poznávacie a rozumové) funkcie,“ povedal profesor Colin McKenzie. Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí pracovali okolo 25 hodín týždenne, mali tendenciu získať v úlohách najlepšie skóre. Tí, ktorí za svoj život vôbec nepracovali, mali v každej z jednotlivých úloh nižší výsledok približne o 20 percent.

Ľuďom pracujúcim 40 hodín týždenne zistili menšie zhoršenie kognitívnych funkcií, no tí, ktorí pracujú 55 hodín a viac, mali horšie výsledky ako dôchodcovia alebo nezamestnaní. Profesor McKenzie povedal, že test jasne ukazuje, že kognitívne funkcie zhoršuje aj priveľa, no aj primálo práce. Mozog musí pracovať, no dôležitý je čas, počas ktorého ho zapájame.

Podľa výskumníkov by ľuďom pre zachovanie ich kognitívnych funkcií najviac prospel polovičný pracovný úväzok. V dnešnej spoločnosti, ktorá neustále zvyšuje vek odchodu do dôchodku, bude zrejme nemožné výsledky aplikovať v praxi.

.src

img: telegraph.co.uk

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť