worldfortravel.com
Nezaradené

Udržiavať Eiffelovu vežu žiarivú a čistú stojí enormné úsilie… Viete ako sa čistí dominanta Paríža?

Do neba týčiaca sa kovová konštrukcia dostáva kompletne nový šat farebného náteru približne každých sedem rokov. Keď ju Gustave Eiffel skonštruoval ako dočasný exponát pre Svetovú výstavu v roku 1889, pre svoju výšku 324 metrov získala veža titul najvyššej stavby na svete.

Frekvencia farbenia zabraňuje korózii, ale voľba farby je len čisto estetickou záležitosťou. Eiffel sa rozhodol namaľovať vežu načerveno, ale odvtedy svoju farbu zmenila niekoľkokrát – od červeno-hnedej cez horčicovo-žltú až po súčasné odtiene hnedej. Tromi odlišnými odtieňmi hnedej – najtmavšia naspodku a najsvetlejšia na vrchole – „Kovová dáma“ dokonale dominuje parížskej oblohe.

Asi 25 členný tím sa za pomoci 35 kilometrov dlhých horolezeckých lán nebojácne šplhal po veži 18 mesiacov, keď ju naposledy v roku 2009 znovu začali maľovať. Na natretie každej štrbiny, každého nosníka, každej matice a skrutky spotrebovali asi 66 ton bezolovnatej farby. A všetko sa maľovalo ručne – malými okrúhlymi štetcami – rovnakým spôsobom, ako keď bola maľovaná v 19. storočí. Takýmto spôsobom mohla byť Eiffelova veža nepretržite sprístupnená návštevníkom a nemohlo sa stať, že by niekomu kvapla farba na hlavu.

Udržiavanie krásy veže sa tým však ani zďaleka nekončí. Nepretržité čistiace a reštauračné práce produkujú ročne asi 4 tony utierok, 25 000 sáčkov na odpad a takmer 400 000 litrov prostriedkov na ošetrenie kovu. Robotníci čistiaci Eiffelovku strávili pól dňa len výstupom po 1665 schodoch (asi 108 poschodí bežnej budovy) v roku 1946, keď po konci druhej svetovej vojny boli výťahy mimo prevádzku z dôvodu výpadkov elektriny.

Napriek tomu, že bola skonštruovaná len ako dočasný exponát, Eiffelova veža sa stala neodmysliteľným symbolom Paríža. 128 rokov stará kovová konštrukcia sa teší asi 7 miliónom návštevníkov ročne, čo z nej robí najnavštevovanejšiu platenú atrakciu na svete.

V súčasných dňoch plánuje mestské predstavenstvo markantnú renováciu za 300 miliónov eur v priebehu nasledujúcich 15 rokov, zameranú na zdokonalenie prístupnosti a bezpečnosti. Paríž by sa mal stať miestom letných olympijských hier v roku 2024 a miestom Svetovej výstavy v roku 2025. Bude sa tak môcť aj naďalej pýšiť svojou žiariacou Eiffelovkou.

zdroj: nationalgeographic.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť