goodfreephotos.com
Nezaradené

Uvádzajú sa dva, ktorý z nich je najvyšším bodom európy?

Najvyšší vrch Európy. Jasná poučka z čias školských, kedy správna odpoveď spoza lavice mala znieť – Mont Blanc. Jednoduchá, exaktná záležitosť. Vieme predsa zmerať nadmorskú výšku akéhokoľvek miesta, a tiež vieme, čo zahŕňa územie Európy… alebo nevieme?

Takže to až taká jednoduchá a jednoznačná záležitosť nie je. Práve v tomto tkvie menší spor o najvyšší bod nášho svetadielu. Aké dva vrchy teda súperia o toto privilégium? Prvý sme spomenuli, je ním Mont Blanc, najvyšší vrch Álp, ktorý sa nachádza na taliansko-francúzskej hranici. Druhým do „bitky“ je Elbrus, najvyšší vrch Kaukazu, ktorý sa týči blízko rusko-gruzínskej hranice. Poloha Mont Blancu s výškou 4810 m n.m.  je jasná a nikto nespochybňuje, či sa v Európe nachádza. Elbrus má 5642 m n.m., no o jeho umiestnení v Európe či Ázii sa vedú polemiky.

Presné vytýčenie hranice týchto dvoch svetadielov, ktoré sú priamo spojené, je problémom. Hranica prechádza cez pohorie Ural, rieku Embu, Kaspické more, …, Čierne more, prieliv Bospor, ktorý predeľuje Istanbul, Marmarské more, prieliv Dardanely a Egejské more. No a namiesto troch bodiek, medzi Čiernym a Kaspickým morom, sa ponúkajú viaceré možnosti.

Jednou možnosťou je vytýčenie hranice podľa tektonických dosiek. Takáto hranica sa tiahne od Kerčského prielivu na východ od Krymu, cez Azovské more po ústie rieky Don, cez Kubáňsku nížinu popri rieke Manyč a pozdĺž rieky Kuma, ktorá sa vlieva do Kaspického mora. Táto hranica je severne od Kaukazu, ktorý sa tým pádom podľa nej nenachádza v Európe a jej najvyšším vrchom je Mont Blanc. Práve na rozhraní tektonických dosiek väčšinou býva pohorie, tu je však tomu inak.

Mont Blanc

Foto: autor M. Zajac

Podľa druhej možnosti sa hranica nachádza práve v pohorí Kaukaz. Rozdeľovať Európu a Áziu je totiž možné aj podľa povodia, resp. hydrologického rozvodia. A to zakaždým lemuje hrebeň pohoria. Ak by sme zobrali do úvahy túto možnosť, Elbrus, ktorý leží severne od hlavného hrebeňa, by sa ocitol v Európe a vyfúkol by prvenstvo Alpskej dominante.

Elbrus

Foto: via commons.wikimedia.org

Prvej možnosti sú naklonení európski a druhej americkí geografi. K tej druhej sa prikláňali aj v niekdajšom Sovietskom Zväze. Keďže Mont Blanc bol pre nich v tej dobe ťažko dostupný, bolo výhodnejšie mať najvyššiu horu Európy tak povediac doma. Asi je nemožné naisto považovať tú či onakú teóriu za správnu. No pochopiteľne, ak pôjdete do Álp alebo do Kaukazu, budete od sprievodcov tam aj tam počúvať o najvyššom pohorí starého kontinentu. Marketing je marketing.

zdroj: equark.sk

zdroj: cs.wikipedia.org

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť