Nezaradené

Vychutnajte si 10 nevšedných faktov o jedle z celého sveta

S rôznymi kútmi sveta sa mení aj ich domáca kuchyňa. Viete, kde jedia aj jedovaté huby, ktorý národ vypije najviac kávy a poznáte krajinu, kde bol melón predaný za viac ako 5000 eur? Odpovede sa skrývajú v týchto faktoch a verte, že vás môžu aj prekvapiť.

1

V Indii sa vyrábajú, konzumujú a zároveň exportujú najštipľavejšie čili papričky na svete.

Tieto malé štipľavé papričky sa do Indie dostali v 15. storočí vďaka Portugalcom, neskôr ich pestovanie dokázali rozvinúť do rozmerov pre celý svet. Nielen, že pestujú a jedia štipľavejšie papričky ako iné národy, no majú aj tie najpikantnejšie koreniny, jednou z nich je napríklad bhut jolokia, známa tiež ako duch čili, rastie v štátoch Asám, Nágsko a Manipur a vraví sa, že je asi 400 krát pálivejšia ako priemerná štipľavá omáčka.

2

Taliani začali jesť rajčiny až niekedy v 16. storočí.

Taliansko je dnes známe svojimi výbornými rajčinovými omáčkami, pravdou však je, že šéfkuchári začali s týmto plodom experimentovať až v 16. storočí. Spočiatku sa myslelo, že sú jedovaté, do tejto krajiny ich priniesli Američania a používali sa vtedy len ako dekorácie.

3

Cassava alebo maniok jedlý je tretím najpopulárnejším uhľohydrátom na svete.

Po ryži či pšenici je táto koreňová zelenina najdôležitejším zdrojom uhľohydrátov, ktoré telu dodávajú energiu. Je zároveň hlavným jedlom mnohých afrických národov, známa tiež ako tapioka či yuka, môže sa jesť ako zemiaky, alebo sa z nej vyrábajú aj malé tapioka guličky, ktoré sa dávajú do pudingov a čajov.

cassava-1920x1275img: croptrust.org

4

V Japonsku, Škandinávii a v Namíbii servírujú s veľkou pravdepodobnosťou smrteľnú kuchyňu.

Mnoho národov servíruje také jedlá, ktoré by pri zlej príprave mohli byť smrteľné. V Japonsku môže takzvaná štvorzubcovitá ryba počas večere zadusiť alebo paralyzovať, ak nie je správne pripravená. Ďalej sú to napríklad niektoré huby v Škandinávii, vo východnej Európe a v regiónoch Severnej Ameriky, ktoré ak sú jedené čerstvé môžu byť smrteľné. No a v Namíbii sa za veľkú pochúťku považuje obojživelník skokan, no až vo svojej dospelosti, pretože tie mladé majú v sebe toxíny, ktoré môžu spôsobiť zlyhanie obličiek.

Puffer-Fishimg: traveleatfun.com

5

49% Američanov zje každý deň aspoň jeden sendvič.

V Amerike je kuchyňa rôzna no sendviče sú pravdepodobne najpopulárnejšie. Podľa štúdie z roku 2014 v priemere 49% Američanov, ktorí majú cez 20 rokov zje každý deň aspoň jeden sendvič. Nebol však vždy taký obľúbený. Počas vojny za nezávislosť sa mnoho Američanov tejto pochúťke vyhýbalo najmä z toho dôvodu, že boli populárne v Anglicku. Prvý recept na sendvič sa objavil v amerických kuchárskych knihách až v roku 1815.

6

V Japonsku sa nachádzajú niektoré druhy toho najdrahšieho ovocia.

Táto krajina je domovom nielen ojedinelých druhov ovocia, ale aj tých najdrahších. Práve tu bol vydražený Densuke melón za približne 5400 eur, a to pri jednej zo špeciálnych príležitostí. Podobne boli vydražené aj zväzok hrozna a ďalší pár melónov za takmer 21 000 eur.

7

V Srbsku ponúkajú zase tie najdrahšie syry.

V jednej oblasti v Srbsku s názvom Pule sa nachádza najdrahší syr na svete vyrobený z oslieho mlieka. Za pol kila tohto syru zaplatíte 500 eur a aj to je ešte v zľave. Tento syr je veľmi ojedinelý a jeho výroba je náročná, predajcovia si dokonca myslia, že jeho hodnota je oveľa vyššia za akú ho predávajú.

donkey-cheeseimg: nogarlicnoonions.com

8

Najviac čaju na osobu vypijú v Turecku.

Zatiaľ čo v Číne sa konzumuje celkovo viac čaju ako v akejkoľvek inej krajine, v roku 2014 to bolo Turecko, v ktorom na jednu osobu vypili najviac čaju, a to približne 3 kilogramy za jediný rok. V tomto rebríčku sa na druhom a treťom mieste umiestnili Írsko a Anglicko.

9

Holandsko má svoj rekord v káve.

Holandsko je práve tou krajinou kde vypijú najviac kávy, sú totiž na prvom mieste v konzumácii kávy na jednu osobu. V priemere sú to dve šálky denne. Fínsko a Švédsko sú v tomto prípade na druhom mieste.

10

V niektorých kinách popcorn k filmu nenájdete.

Dvojica popcorn a kino sú u nás už úplne prirodzené, no niekde to tak byť nemusí. V Kolumbii sú napríklad populárnou alternatívou sušené mravce a zase kórejskí fanúšici filmu si plátno vychutnávajú s vreckom suchých sépií. Svojou alternatívou už menej prekvapí Čína, no ani tá nepreferuje popcorn, v kine si môžete dať sušené solené slivky.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť