Nezaradené

Žlté taxíky v New Yorku vymyslel slovák

Autorom myšlienky populárnych žltých taxíkov v USA je rodák zo Slovenska John Daniel Hertz, ktorého 135. výročie narodenia si pripomenieme vo štvrtok.

Narodil sa 10. apríla 1879 v Sklabini pri Vrútkach a jeho pôvodné meno bolo Sándor Herz. Keď mal 3 roky jeho rodina emigrovala do USA. V mladom veku bol Hertz amatérskym boxerom, súťažil pod menom „Dan Donnelly“. Po víťazstve v amatérskych majstrovstvách v americkom Chicagu ďalej súťažil pod svojim vlastným menom.

Z chudoby k elite

Z chudobného mladíka sa vypracoval na váženého a uznávaného podnikateľa v automobilovom priemysle a filantropa. Začínal ako predavač novín Chicago Morning News, neskôr sa stal ich reportérom. Po ich zlúčení s ďalším denníkom prišiel o prácu. Hoci nemal vodičský preukaz, začal v roku 1904 predávať autá. Veľmi sa mu nedarilo, a tak prišiel s myšlienkou vytvoriť taxi spoločnosť, ktorá by za nízke ceny prevážala cestujúcich, aby si to mohli dovoliť aj obyčajní ľudia. V roku 1907 jeho autopark tvorilo sedem ojazdených vozidiel. V roku 1915 založil v Chicagu firmu Yellow Cab, ktorá ponúkala taxislužbu za skromnú cenu. Myslel si, že ak bude lacnejší má veľký potenciál. Čoskoro sa stali žlté taxíky populárne nielen v Chicagu a Hertz rýchlo získal licenciu v celých Spojených štátoch amerických.

V roku 1917 založil Chicago Motor Coach Company – autokarovú spoločnosť na prevádzkovanie autobusovej dopravy v Chicagu a Yellow Cab Manufacturing Company v roku 1920, v ktorej vyrábal taxíky na predaj. V roku 1924 začal podnikať s požičiavaním áut v spoločnosti Hertz Drive-Ur-SelfCorporation. V roku 1926 predal väčšinové podiely vo svojich firmách General Motors a stal sa riaditeľom jednej z divízií.

Hertz stal i za investičnou bankou Lehman Brothers

 

John Daniel Hertz sa v roku 1903 v Chicagu oženil s Francis (Fannie) Kesnerovou. Spolu mali tri deti: Leona Jane, John Jr. a Helen. John Jr. bol krátko ženatý s filmovou hviezdou Myrnou Loy.

V roku 1933 Robert Lehman predal Hertzovi menšinový podiel v investičnej banke Lehman Brothers v New Yorku a tak sa stal jej akcionárom až do svojej smrti.

Meno Johna Daniela Hertza sa v Chicagu spája aj so svetelnými križovatkami, ktoré v meste budoval. Ešte v roku 1924 venoval mestu 34.000 dolárov na inštaláciu prvých semaforov na Michigan Avenue. Bol i chovateľom čistokrvných koní, ktoré vyhrávali americké dostihy. S manželkou Fannie zase založilinadáciu, ktorá doteraz udeľuje štipendiá nadaným študentom fyziky, biológie a technických smerov.

John Daniel Hertz zomrel 8. októbra 1961 ako 82-ročný v americkom Chicagu. Zdroj: Teraz.sk

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť