Nezaradené

Známy astrofyzik si myslí, že celý vesmír by mohol byť len simuláciou vyššej inteligencie

Myslíme si, že vedci majú najlepší prehľad o tom, ako svet skutočne funguje. Je tomu naozaj tak?

V tohtoročnej debate Isaac Asimov Memorial Debate v Americkom prírodovedeckom múzeu, v ktorej sa rozoberala otázka vesmíru – či je len vytvorenou simuláciou alebo nie, boli odpovede niektorých diskutérov prekvapujúcejšie, než by ste čakali.

Fyzička Lisa Randall, napríklad povedala, že podľa jej názoru je pravdepodobnosť, že vesmír nie je skutočný, taká malá, až sa blíži k nule.

Na druhej strane, astrofyzik Neil deGrasse Tyson, ktorý diskusiu hosťoval, povedal, že si myslí, že pravdepodobnosť simulovaného vesmíru je veľmi vysoká.

Otázka, či je vesmír skutočný alebo nie, trápi mysliteľov už dlhé roky – a trápila dokonca ešte predtým, než Descartes prišiel so svojim slávnym výrokom „Myslím, teda som“. Odpoveď na túto otázku sa skúmala aj v moderných sci-fi filmoch „Matrix“ a „eXistenZ“.

Väčšina fyzikov a filozofov sa však zhoduje, že nie je možné definitívne preukázať, že nežijeme v simulácií a že vesmír je skutočný.

Tyson súhlasí, ale vraví, že by nebol prekvapený, keby sme nejakým spôsobom zistili, že za náš vesmír je zodpovedný a riadi ho niekto iný.

20562069_7cf1e2aaec_o img: Flickr/David.Asch

Jedným z hlavných argumentov, ktoré fyzici využívajú pri rozprávaní o „hypotéze simulácie“ je, že keď vieme dokázať, že je možné vytvoriť simuláciu vesmíru (ak by sa nám podarilo odhaliť všetky zákony, ktoré by prezradili, ako to všetko funguje; o čo sa fyzici pokúšajú), zvýšila by sa pravdepodobnosť, že v simulovanom vesmíre skutočne žijeme. Ak vieme, že je možné niečo vytvoriť, je oveľa jednoduchšie myslieť si, že sa tak už stalo.

Doposiaľ sme neboli schopní vypátrať, ako sa dá vesmír simulovať. Ale nie je ťažké predstaviť si, že nejaká iná neznáma kreatúra je oveľa múdrejšia a inteligentnejšia ako sme my.

Tyson poukazuje na to, že my ľudia sme vždy samých seba definovali ako najinteligentnejšie živé bytosti, rádovo inteligentnejšie ako druhy napríklad šimpanzov, ktoré zdieľajú skoro 99% našej DNA.

Tyson sa snaží ako príklad použiť myšlienkový experiment, podľa ktorého si máme predstaviť životnú formu, ktorá je od nás o toľko múdrejšia ako sme my od psov, opíc alebo iných suchozemských cicavcov, pričom my by sme boli pre ňu, čo sa týka inteligenčnej úrovne, práve na mieste už spomínaných živočíchov.

„Ako by nás vnímali? V ich prítomnosti by sme boli len slintajúci, utáraní idioti,“ povedal.

Ak by táto kreatúra bola hocičím, s najväčšou pravdepodobnosťou by bola schopná vytvoriť simuláciu vesmíru.

„A ak je tomu tak, je pre mňa veľmi ľahké predstaviť si, že všetko v našom živote je len výtvor nejakého iného subjektu pre svoju zábavu,“ povedal Tyson. „Len hovorím, že keď nastane deň a zistíme, že to je pravda, budem jediný, ktorý povie ‚Neprekvapuje ma to. ‚ “.

Celú diskusiu si môžete pozrieť TU.

.src

img: Business Insider

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť