domestikacia maciek
História, Zvieratá

Genetika ukazuje, kde a kedy mačky prvýkrát začali byť našimi miláčikmi

Nie je ničím nezvyčajným, že v domácnostiach máme zvieratá. Častokrát ide o psa alebo mačku. Každý kto má takéhoto domáceho miláčika by povedal, že ide o plnohodnotného člena rodiny. Prinášajú nám do života najmä radosť, hoci v minulosti išlo skôr o „pracovnú silu“. Pýtali ste sa ale niekedy, kedy sme začali ako ľudia spolunažívať s mačkami? Budete prekvapení, kam až siaha naša spoločná história.

Vedci z univerzity missouri.edu sa pozreli na genetický podpis mačky domácej, aby odhalili, kedy sme začali spoločne obývať jednu domácnosť.

Kedy došlo k domestikácii mačiek?

Spoločná história mačiek a ľudí siaha tisíce rokov dozadu. Všetko to začalo približne 10-tisíc rokov dozadu, kedy ľudia, ktorí sa usadili v Úrodnom polmesiaci, oblastiach Blízkeho východu okolo riek Tigris a Eufrat, urobili prvý prechod z lovcov a zberačov na farmárov. Práve v tomto období sme si vytvorili úzke väzby na našich mačacích priateľov. Mačky v tomto období slúžili najmä ako „policajti“, ktorí dohliadali na to, aby sa našim domácnostiam vyhýbali škodci, ako sú hlodavce. No rovnako sme si ich zamilovali, tak aj oko ony nás.

„Tento prechod životného štýlu pre ľudí bol katalyzátorom, ktorý podnietil prvú domestikáciu mačiek na svete, a keď ľudia začali cestovať po svete, nosili so sebou aj svojich nových mačacích priateľov.“, hovoria vedci.

Výskumníci vysvetľujú, že skúmali takzvané markery DNA, ktoré nám poskytujú informácie o populáciách mačiek a vývoji plemien. Celkovo študovali viac ako 200 rôznych genetických markerov.

„Ďalším kľúčovým markerom DNA, ktorý sme skúmali, boli jednonukleotidové polymorfizmy, čo sú zmeny založené na jedinej báze v celom genóme, ktoré nám poskytujú vodítko o ich dávnej histórii pred niekoľkými tisíckami rokov. Štúdiom a porovnaním markerov môžeme začať spájať evolučný príbeh mačiek.“

Z analýzy DNA mačiek vyplynulo, že zatiaľ čo kone a dobytok zaznamenali rôzne domestikačné udalosti spôsobené ľuďmi v rôznych častiach sveta v rôznych časoch, tak genetika mačiek naznačuje, že mačky boli pravdepodobne najskôr domestikované iba v Úrodnom polmesiaci pred migráciou.

Vedci ďalej hovoria, že označenie mačiek, ktoré s nami žijú za domestikované, nezodpovedá tak celkom realite. Skôr by sme ich mali označovať ako „polodomestikované“. Dôvodom je ich spôsob života. Asi len máloktorý majiteľ mačky by povedal, že ich štvornohý priateľ poslúcha. V skutočnosti ide o samostatnú jednotku, ktorá si častokrát robí, čo sa jej zachce. To z nich robí pomerne špeciálny druh zvieraťa.

„Môžeme skutočne označovať mačky ako polodomestikované, pretože ak by sme ich vypustili do voľnej prírody, pravdepodobne by stále lovili škodnú zver a boli by schopné prežiť a páriť sa samy kvôli svojmu prirodzenému správaniu. Na rozdiel od psov a iných domestikovaných zvierat sme počas procesu domestikácie až tak nezmenili správanie mačiek, takže mačky sa opäť ukázali ako špeciálne zviera,“ vysvetľuje autorka štúdie, Leslie A. Lyons.

Máte v domácnosti mačku alebo iného domáceho miláčika? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť