Nezaradené

Hoaxy: Mýty všedného dňa

Kedysi sa hovorilo, že papier znesie všetko. Okrídlené príslovie sa dnes bez ujmy na zdraví prehuplo do internetového veku a darí sa mu viac než dobre. Počítačová sieť je plná výmyslov, poloprávd a zámerných mystifikácií, pre ktoré sa vžilo označenie „hoax

Preposielate a zdieľate dobre mienené rady a informácie, ktoré vám dorazili od priateľov? Možno sa nevedomky podieľate na šírení hoaxov.

Vezmite kúsok podozrievania, iskierku utajovania, niečo málo konšpirácii, pridajte racionálne vyzerajúci základ a pokiaľ možno sprievodnú fotografiu. Hoax je na svete a vám zostáva len sledovať, ako rýchlo sa bude šíriť. O vylepšenie, preklady do iných jazykov či zmenu príslušných kulís a rekvizít sa už postarajú vaši nasledovníci.

Tajné kódy na krabiciach

Varovanie pred recyklovaným UHT mliekom v krabiciach koluje českým a slovenským internetom od roku 2010. Už vtedy oznamovalo, že zdravie konzumentov ohrozujú mliekári svojim nelegálnym správaním. Nepredané krabice vraj otvárajú, mlieko prevaria a dodávajú znovu na trh. Z pôvodnej strohej správy sa stal takmer bulvárny príbeh, ktorý zahŕňa osobnú skúsenosť či silné slová ako „škandál“.
8h6MKh20QY2toi01z_btgg

Ako údajne prevarené mlieko spoznáte?

Hoax poskytuje návod: „Zospodu krabice je pod zlepeným záhybom číslo 12345, kde jedno z čísel chýba. Táto chýbajúca cifra udáva, koľkokrát už bolo mlieko recyklované. „Číslo na danom mieste skutočne nájdete, vyjadruje však niečo úplne iné. Použité škatule sa vyrábajú z širokého pásu papiera a vynechané číslo značí, v ktorom stĺpci daný potlač vznikol – a tento údaj slúži pre orientáciu tlačiarov. UHT mlieko navyše nemá zmysel prevárať: v uzavretom obale sa mikrobiologicky nepokazí prakticky nikdy, zmení však chuť vplyvom degradácie obsiahnutých látok – a to opakovaná sterilizácia nijako nezmení. O ekonomickej nezmyselnosti podobnej činnosti nie je ani reč.

Z takmer rovnakého súdka pochádza aj správa o „zdravých“ zubných pastách. Spoznáte ich vraj podľa farebného pruhu na tube. Hoax tvrdí, že zelená označuje prirodzený obsah, modrá prirodzený obsah s liekom (nie je jasné akým), červená zodpovedá chemickému obsahu a čierna je čisto chemická. Nie je asi potrebné dodávať, že ide opäť o technologický prvok, v tomto prípade značku pre stroj, ktorý má odrezať či ohnúť koniec tuby. Farba sa volí tak, aby doplnila vzhľad potlače obalu – na ňom ostatne nájdete skutočné zloženie pasty.

Dobre mienené varovania

Veľmi rýchlo sa šíria hoaxy, ktoré majú pred niečím varovať. Je to logické – kto by neodovzdal svojim známym informáciu o nebezpečí v okolí, toxickom výrobku alebo niečom podobnom?

Na sociálnych sieťach nedávno ožil prípad „oslepujúcich“ vajec. Prvá časť hovorí doslova: „Ak sa Vám stane, že za jazdy v noci Vám niekto hodí vajcia na predné sklo, hlavne nespúšťajte stierače ani nestriekajte vodu!! Na skle by sa vytvorila hustá mliečna nepriehľadná hmota a už by ste vôbec nič nevideli. Boli by ste nútení zastaviť as veľkou pravdepodobnosťou by ste boli okamžite okradnutí!“ V druhej časti sa dodáva, že správa pochádza z policajného zdroja.

Všetko znie na prvý pohľad vierohodne a uveriteľne, Polícia však žiadny takýto prípad vo svojej evidencii nemá, a funkčné stierače by navyše nemali mať s rozbitým vajcom vážnejšie problémy – ako preukázali mnohí experimentátori. Dodávame ešte, že po prvýkrát vyrazili nebezpečné vajcia do sveta niekedy v roku 2009 v USA, časom pribudli preklady a veľa výkričníkov.

Dobre mienená je aj rada o obrátenom kóde PIN. Ak ste v núdzi a niekto vás násilím núti vybrať peniaze z bankomatu, máte vraj zadať svoj ​​PIN v opačnom poradí. Bankomat údajne vydá peniaze, ale zároveň automaticky privolá políciu. Bankový odborníci si trhajú vlasy, prípadne sa hlasno smejú. V skutočnosti bankomat vyhodnotí obrátený PIN ako chybný. Ak sa takto budete chvíľu hrať, kartu navyše zablokujete. Desiť by sa mohli aj bezpečnostní odborníci – možnosť obráteného kódu PIN by samozrejme značne znížila zabezpečenie kariet.

Pád Dvojičiek

Hoax samozrejme môže mať aj takmer mystický nádych. Ukázalo sa to napríklad po teroristickom útoku v New Yorku 11. septembra 2001. Ako dôkaz o celosvetovom sprisahaní (v ktorom figurovala aj firma Microsoft, tvorca Windows) koloval mail, ktorý možno v stručnosti zhrnúť nasledovné: Číslo jedného z letov, ktoré narazilo do dvojičiek , bolo Q33NY. Ak zmeníte tento text do fontu Wingdings, vznikne niečo ako kaligrafický zápis celej akcie:

2015-10-31_223930

Skutočne to funguje: vyskúšajte si to sami napríklad vo Worde. Má to len jeden háčik. Kód Q33NY síce vyzerá vierohodne, nemá však s označením oboch nešťastných letov či samotných lietadiel žiadnu súvislosť

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť