prakanie klbov v prstoch rukach
Zdroj: Vedelisteze.sk, dall·E
Ľudské telo, Veda a technika

Je praskanie kĺbov v prstoch našich rúk nebezpečné alebo len otravné?

Sú dve skupiny ľudí, jedna nenávidí spraskanie kĺbov v prstoch našich rúk, a druhá to považuje za spôsob, ako uvoľniť napätie. Je ale takéto praskanie kĺbov v prstoch našich rúk nebezpečné alebo nie?

Pre niektorých je praskanie kĺbov nepríjemné a to aj v prípade, ak to vidia a počujú u ďalších ľudí. Pýtali ste sa ale niekedy, odkiaľ pochádza zvuk, ktorý pri „naťahovaní“ prstov vzniká? Odpoveď prináša portál univerzity Harvard Medical School, harvard.edu.

Čo spôsobuje praskanie?

Keď niečo naťahujeme, tak z pohľadu fyzicky od seba odťahujeme atómy. Predstavte si, že máte v ruke hlinu, ktorú naťahujete, až kým sa roztrhne. V mieste, kde bola predtým hlina, vznikajú bubliny, ktoré sú vyplnené vzduchom. Niečo podobné sa deje aj v prípade, keď si naťahujme prsty. V priestore medzi kĺbmi dochádza k zväčšeniu voľného miesta, kde pukajú plynové bubliny v kĺbovej tekutine.

„“praskanie“ pri praskaní kĺbov je spôsobené zväčšením priestoru medzi kĺbmi prstov. To spôsobí kolaps alebo prasknutie plynových bublín v kĺbovej tekutine.“, vysvetľuje Robert H. Shmerling, MD.

Možno ste si všimli, že ak si precvičíte prsty, tak po prvom pukaní, trvá nejakú chvíľu, kým zas pri ďalšom naťahovaní prstov budete počuť praskanie. Dôvod je taký, že trvá nejaký čas, kým sa bublinky plynu opäť nahromadia v kĺbe.

Je praskanie v kĺboch nebezpečné?

Doterajšie výskumy hovoria, že praskanie kĺbov je neškodné, no treba uviesť, že sa v minulosti objavili prípady, kedy časté praskanie kĺbov viedlo k dislokácii (teda porušeniu kĺbu) alebo k poraneniu šliach. No tieto prípady sú veľmi vzácne. Treba ale uviesť, že neprimeraná intenzita sily, ktorú vyvinieme pri „naťahovaní“ prstov, má potenciál ublížiť.

„Jeden z najpresvedčivejších dôkazov, ktoré naznačujú, že praskanie kĺbov je neškodné, pochádza od kalifornského lekára, ktorý informoval o experimente, ktorý na sebe vykonal. Počas svojho života pravidelne praskal kĺby iba jednej ruky. Po desaťročiach tohto správania na sebe skontroloval röntgenové snímky a nezistil žiadny rozdiel v artritíde medzi jeho rukami. K podobným záverom dospeli aj desiatky ďalších výskumov.“, hovorí Shmerling.

Zaujímavosťou je, že pôvod väčšiny kĺbových zvukov, ako sú pukanie alebo praskanie v kolenách pri drepe, je neistý, zatiaľ čo pri pukaní kĺbov v prstoch rukách, vieme jeho pôvod pomerne ľahko identifikovať.

Zvuky praskania kĺbov v kolene môžu pochádzať z odierania jabĺčka o kosti pod ním alebo zo šľachy kĺzajúcej po nepravidelnom povrchu. No ako Shmerling dopĺňa, ak necítime bolesť alebo nie je viditeľný opuch alebo iný symptóm, netreba sa obávať, že by nám hrozilo zranenia.

Rovnako treba povedať, že aj keď sa môže zdať, že praskanie kĺbov v prstoch rukách uvoľňuje napätie a robí kĺb pohyblivejším, neexistuje žiadny dôkaz, že je to pravda. Je pravdepodobnejšie, že jediným prínosom je odbúranie emočného stresu a zamestnanie rúk, keď sme nervózni.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť