zralok pod vo
Zdroj: Albert kok via Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Fakty, Zaujímavosti, Zvieratá

Je žralok schopný zacítiť kvapku krvi v mori na kilometre ďaleko alebo je to mýtus?

Keď cítite niečo vo vzduchu, je to preto, že molekuly vône sa rozpustili vo vlhkej výstelke vášho nosa. Čuch pod vodou nie je iný, až na to, že molekuly sú už rozpustené v morskej vode.

Šanca, že nás zabije žralok je len 1 ku 3,7 miliónu, no väčšina ľudí sa žralokov tak veľmi obáva, že uveria rôznym mýtom a poverám o nich. Jednou z nich je aj schopnosť žraloka zacítiť kvapku ľudskej krvi na veľké vzdialenosti. Je to však skutočne len povera?

Žraloky majú skvelý čuch, ale…

Je všeobecne známe, že žraloky majú výborný silný čuch a niektoré druhy žralokov dokážu identifikovať krv na vzdialenosť takmer pol kilometra. Tento pach sa k nim nedostane okamžite a vôbec nemusí znamenať, že žralok na človeka aj zaútočí. Vône sa k žralokom dostanú cez prúdy a chvíľu bude trvať, kým vôňa prejde takú vzdialenosť do žraločích nozdier.

Žraloky majú citlivý čuch a čuchový systém, ktorý je stokrát silnejší ako ľudský. Čuch je pre nich pravdepodobne najdôležitejším zmyslom a je v skutočnosti tak vysoko vyvinutý, že sú schopní cítiť jeden mililiter krvi v jednom milióne mililitrov vody. Ich nozdry sa nachádzajú pod ňufákom a slúžia iba na čuch a nie na dýchanie. Majú schopnosť odhaliť malé množstvá rôznych zlúčenín vo vode a niektoré druhy žralokov ako napríklad žralok citrónový, dokážu rozpoznať pach alebo látku, ktorá je vzdialená niekoľko stoviek metrov. Tento druh žraloka je schopný rozpoznať malú kvapku krvi vo vode, no ľudské mäso na ich jedálniček nepatrí. Obľubujú kostnaté ryby, mäkkýše a kôrovce a niekedy si pochutnajú aj na morskom vtákovi či malom žralokovi, vysvetľuje portál sharks4kids.com.

A čo hovorí o útokoch žralokov na ľudí  celosvetová štatistika?

Ak sa pri plávaní v oceáne zraníte a začnete krvácať, máte nejaký čas na to, aby ste sa bezpečne dostali na breh pre prípad, že by sa nejaký žralok rozhodol zaútočiť. Žraloky skutočne nemajú radi ľudské mäso a vo všeobecnosti sa nezaujímajú o telesné tekutiny, ktoré ľudia vylučujú. Toto tvrdenie sa opiera aj o štatistické údaje, ktoré hovoria, že pri útokoch žralokov zomrie ročne v priemere 10 ľudí. Vo väčšine prípadoch sa však jedná o chybnú identifikáciu zo strany žraloka, ktorému môže človek pripomínať jeho bežnú potravu ako sú uškatce či tulene a je iba zvedavý, ako človek chutí. K nešťastným úmrtiam dochádza práve preto, že zuby žraloka sú početné, stojace v niekoľkých radoch a môžu spôsobiť nekontrolovateľné krvácanie, čo môže pre človeka skončiť fatálne, vysvetľuje portál ripleys.com.

Keď budete nabudúce v mori, a porežete sa, tak nemusíte panikáriť, útok žraloka vám nebude pravdepodobne hroziť.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť