najstaršie drevené koleso na svete replika
Zdroj: Daniel Thornton - Ljubljana, Wikipedia (replika)
Fakty, História

Kde sa našlo najstaršie zachované drevené koleso na svete? Má 5200 rokov a je len na skok od nás!

Prírodný park Ljubljansko barje je jedným z odporúčaných turistických cieľov. Na týchto miestach prekvitala kultúra, ktorá je pre svoju jedinečnosť zaradená do prestížneho zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Pôvodní obyvatelia tu žili po dobu 2 500 rokov v domoch postavených na koloch zarazených do dna jazera približne od roku 4 500 pred naším letopočtom. Živili sa najmä poľnohospodárstvom, chovom zvierat, zberom plodín a poľovníctvom. Pozostatky a spôsob ich života možno dnes vidieť v Národnom a Mestskom múzeu v Ľubľane, kde je vystavený jeden z najpozoruhodnejších nálezov z Ľubľanských močiarov.

Archeológovia na týchto miestach, približne 19 kilometrov južne od Ľubľany vykopali v roku 2002 drevené koleso s nápravou, ktorému odhadli odborníci vek približne na 5 200 rokov, čím je považované za najstaršie známe drevené koleso na svete. Prekvapuje precíznym a premysleným remeselným spracovaním a predstavuje výnimočný príklad symbolu pokroku civilizácie a základ pre mnohé budúce vynálezy. Zdá sa, že samotné koleso je primárne vyrobené z dvoch drevených dosiek, ktoré sú spojené štyrmi priečnymi vzperami. Technologická dokonalosť a jeho vek zaraďujú drevené koleso s nápravou na samý vrchol svetového kultúrneho dedičstva, informuje portál rd.com.

Podľa všetkého, toto koleso patrilo k pravekému dvojkolesovému vozíku – tlačníku. Nejde ale o jediný starodávny nález dreveného kolesa v Európe, hoci bezpochyby ide o najstarší. Podobné kolesá boli nájdené v kopcovitých oblastiach Švajčiarska a juhozápadného Nemecka, ale koleso Ljubljana Marshes je väčšie a staršie. Má priemer 72 centimetrov  a je vyrobené z jaseňového dreva a jeho 124 centimetrov dlhá náprava je vyrobená z dubu.

Koleso pôvodne vynašlu v Dolnej Mezopotánmii

Ide tak o jedno z najstarších kolies vôbec, ktoré sa zachovali. Vynález kolesa ako takého, sa datuje do obdobia 4. tisícročia pred Kristom v Dolnej Mezopotámii (dnešný Irak), kde Sumeri vložili otočné osi do pevných kotúčov z dreva. Zaujímavosťou je i to, že až v roku 2000 pred Kristom sa disky začali vydlabať, aby sa vytvorilo ľahšie koleso.

Tento objav patrí medzi najvýznamnejšie objavy na svete. Táto viedla k veľkému pokroku v dvoch hlavných oblastiach. Po prvé, doprava. Koleso sa začalo používať na vozíkoch a bojových vozoch. Po druhé, a čo je ešte dôležitejšie, prispela k mechanizácii poľnohospodárstva (ťah zvierat, zavlažovanie plodín) a remeselnému priemyslu

Pre milovníkov histórie je návšteva Slovinska povinnou zastávkou

Najstarší hudobný nástroj, najstaršia ihla či najstaršie drevené koleso s nápravou. Len v Slovinsku môžete vidieť jedny z najstarších predmetov na svete, ktoré mali významný vplyv na technický rozvoj moderného človeka a jeho spiritualitu. Flauta ako najstarší hudobný nástroj na svete bola vyrobená pred 60 000 rokmi pomocou kamenných a kostených nástrojov neandertálcami zo stehennej kosti jaskynného medveďa. Do kosti vyrezali štyri otvory a náustok, vďaka čomu je na flaute možné hrať komplexné skladby. Našla sa na území dnešného archeologického parku Divje babe a aktuálne je vystavená v Národnom múzeu Slovinska v Ľubľane, informácie dopĺňa portál Slovenia.info. Okrem múzeí sa oplatí vidieť aj miesta, kde sa tieto neobyčajné predmety našli, a ich okolie, pretože spájajú kultúrne zážitky, aktívnu turistiku a výborný kulinársky zážitok.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť