ludski predkovia a chodza
Fakty, Ľudské telo

Kedy začali ľudskí predkovia chodiť po dvoch nohách?

Dnes vieme, že história ľudí je pomerne krátkou, keď sa pozrieme na to, ako dlho existuje Zem. Naša história siaha 6 až 7 miliónov rokov dozadu, kedy sa objavili naši prví predkovia. Človek Homo sapiens, teda človek rozumný, sa ale vyskytol len 200-tisíc rokov dozadu. Dlhú dobu sme žili po boku s neandertálcami a denisovanmi, no prežil iba náš druh. Len pre porovnanie, dinosaury vládli našej planéte približne 165 miliónov rokov! Ich nadvládu ale ukončil asteroid Chixulub.

Väčšina zvieracej ríše chodí po 4 nohách

Keď sa pozrieme na zvieratá, tak väčšina z nich chodí po štyroch nohách. No ľudia chodia po dvoch, čo robí z nás výnimočný druh. Chôdza na dvoch nohách sa odborne nazýva bipedalizmus a existuje veľa diskusií o tom, ktorý z našich predkov bol prvý, ktorý sa postavil na dve nohy.  Na tému upozorňuje portál univerzity Arizona State University.

To, ako naši predkovia chodili, vieme vyčítať z kostí. Vieme totiž, ako sa tvarujú kosti dvojnožcov z našich vlastných kostí. Rovnako vieme povedať i to, ako sú tvarované kosti primátov, ktorí chodia po štyroch nohách ako šimpanzy. To nám umožňuje porovnávať naše kosti s fosíliami, od ktorých vieme odvodiť, ako sa naši predkovia pohybovali.

Trvalo milióny rokov, kým sme presedlali z chôdze po 4 na 2 nohy

V súčasnosti sa vedú búrlivé debaty o tom, ktorý ľudský predok chodil ako prvý. Jedna skupina vedcov hovorí, že Sahelanthropus tchadensis, ktorý žil pred 7 miliónmi rokov, chodil po dvoch nohách. Iní si myslia, že Orrorin tugenesis, ktorý žil pred 6,1 miliónmi rokov, bol schopný chôdze po dvoch nohách. Ich fosílne pozostatky sú príliš neúplné na to, aby sme to vedeli s istotou. Chôdza po dvoch nohách bola míľnikov vo vývoji našej histórie. Dôvodom je, že nám to uvoľnilo ruky, pomocou ktorých sme začali vyrábať rôzne nástroje.

Istotu ale máme v prípade druhu Ardipithecus ramidus, ktorý žil približne 4,4 milióna rokov dozadu. Obýval Afriku. Je to prvý homonín, o ktorom máme istotu, že bol schopný chôdze po zemi po dvoch nohách. No zaujímavosťou je, že tak nechodil vždy, ale len niekedy. Vedci došli k tomuto záveru po analýze Ardipithekových bedrových kostí.

Približne o jeden milión rokov neskôr sa objavil druh človeka, ktorý už preferoval chôdzu po dvoch nohách. Ide o nášho dávneho predka, ktorý pochádzal z druhu Australopithecus afarensis a vyskytol sa pred 3,1 miliónmi rokov.

Po dvoch nohách v pravom slova zmysle, ako chodíme dnes, sme sa teda postavili pred 3,1 miliónmi rokov. Po dvoch dokázali ale chodiť i naši starší predkovia, hoci tento typ pohybu nepreferovali.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť