sedive vlasy_titulka
Ľudské telo, Veda a technika

Klope koniec šedinám na dvere? Nový výskum naznačuje, ako by sa dalo zabrániť šediveniu vlasov

Nový výskum odhalil hlavnú príčinu šedivenia vlasov a otvoril cestu pre nové možnosti prirodzeného zahnania šedín. Tím vedcov z NYU Grossman School of Medicine identifikoval hlavné kmeňové bunky nazývané melanocyty, ktoré sú hlavným faktorom v procese produkcie farby vlasov. Ich štúdia, zverejnená v časopise Nature, prináša nové poznatky o tom, ako tieto bunky fungujú a ako sa s vekom menia.

Melanocyty sú zodpovedné za produkciu pigmentu melanínu, ktorý dodáva farbu vlasom, pokožke a očiam. Tieto bunky sa nachádzajú vo vlasových folikuloch a dostávajú signály, kedy sa majú stať zrelými bunkami a uvoľniť pigment do vlasov. Nová štúdia však odhalila, že melanocyty sa pohybujú medzi rôznymi oddielmi vo folikule a každý oddiel im poskytuje odlišný proteínový signál, ktorý určuje úroveň ich zrelosti. Táto komplikovaná regulácia sa stáva problémom pri starnutí, keď sa viacero melanocytov zasekne v jednom oddelení, čo vedie k šediveniu vlasov.

„Naša štúdia prispieva k nášmu základnému pochopeniu toho, ako melanocytové kmeňové bunky fungujú pri farbení vlasov,“ povedal vedúci výskumník Qi Sun, PhD, postdoktorand na NYU Langone Health. „Novo nájdené mechanizmy zvyšujú možnosť, že rovnaké pevné umiestnenie melanocytových kmeňových buniek môže existovať aj u ľudí. Ak áno, predstavuje potenciálnu cestu na zvrátenie alebo prevenciu šedivenia ľudských vlasov tým, že pomáha zaseknutým bunkám opäť sa pohybovať medzi vyvíjajúcimi sa oddeleniami vlasových folikulov.“

Výskumníci preukázali túto teóriu pomocou experimentov na myšiach. Počas dvoch rokov im opakovane vytrhávali chlpy a výsledky ukázali, že vytrhnuté chlpy spôsobili zvýšenie počtu melanocytov v jednom oddelení folikulu.

„Je to strata funkcie podobnej chameleónom v kmeňových bunkách melanocytov, ktorá môže byť zodpovedná za šedivenie a stratu farby vlasov,“ povedala vedúca výskumníčka štúdie Mayumi Ito, PhD, profesorka na Katedre dermatológie Ronalda O. Perelmana. Bunková biológia na NYU Langone Health.“

Naopak, mladšie chlpy, ktoré neboli vytrhnuté, mali melanocyty rozptýlené po rôznych oddeleniach a produkovali konzistentnú hnedú pigmentáciu.

Je však potrebné zdôrazniť, že melanocyty nie sú jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje šedivenie vlasov. Existuje množstvo ďalších faktorov, ako je vystavenie slnku, hormonálne zmeny, stres, genetika a zdravotné problémy, ktoré tiež ovplyvňujú tento proces.

Napriek tomu sú výsledky tejto štúdie sľubné a môžu priniesť radosť tisícom ľudí, ktorí sa trápia so šedivením vlasov. Ak by sa podarilo presunúť melanocyty na ich správne miesto vo folikuloch, mohlo by to zabrániť alebo spomaliť proces šedivenia vlasov.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť